Willa Decjusza miejscem schronienia Artist Protecion Fund

Willa Decjusza została pierwszym w Polsce miejscem schronienia w ramach Artist Protection Fund – amerykańskiej sieci zarządzanej przez The Power of International Education.

Willa Decjusza miejscem schronienia Artist Protecion Fund
Fot. villa.org.pl

Artist Protection Fund to prestiżowy, międzynarodowy program stypendialny finansowany ze środków amerykańskiej Mellon Fundation oferujący schronienie i miejsca do pracy twórczej artystom, których życie w kraju pochodzenia jest zagrożone oraz którzy nie mają w swoich ojczyznach zapewnionej wolności ekspresji artystycznej.

– Program jest realizowany na całym świecie, dotychczasowi stypendyści pochodzili m.in. z Ekwadoru, Egiptu, Iranu czy Turcji i adresowany zwłaszcza do artystek oraz przedstawicieli mniejszości. Program ma innowacyjną formułę: artysta otrzymujący stypendium przebywa w instytucji goszczącej i realizuje we współpracy z nią projekty artystyczne. Ważnym punktem jest współpraca artystów z lokalną społecznością i instytucjami. Na liście instytucji goszczących artystów znajdziemy m.in. American Academy w Rzymie, Centre for Contemporary Arts w Glasgow, Harvard University, London College of Communication, The New York University - Center for Ballet&the Arts, University of Glasgow, The University of Manchester. Cieszymy się, że Willa Decjusza dołączyła do tego prestiżowego grona – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Od września program Stypendium Artystyczne w Willi Decjusza będzie więc otwarty także dla artystów-uchodźców. Dodatkowo w ramach prestiżowego programu  Artist Protection Fund stypendium otrzymała syryjska pisarka Chulud Szaraf przebywająca w Willi Decjusza od dwóch lat w ramach Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN.

Więcej informacji o działaniach Instytutu Kultury Willa Decjusza można znaleźć na stronie jednostki, a programie Artist Protection Fund tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha - Wydział Komunikacji Społecznej
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY
Newsletter
newsletter
Zapisz się