Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY

WYSTAWA „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”

1.10.-31.10.2020, PLANTY W KRAKOWIE (trasa między ulicą Poselską a Wawelem)

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają na wystawę „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”.

Fot. OTWARTY KRAKÓW
OPEN KRAKOW

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu obszarach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. USA pozostaje krajem chętnie wybieranym do życia przez Polaków wyjeżdżających za granicę. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, ze względu na sprzyjający klimat otwartości i tolerancji inności, stosunkowo łatwo odnaleźć im swój nowy dom i pracować na rzecz rozwoju kraju, jego kultury oraz lokalnych społeczności. USA to kraj z największą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3% całej ludności Stanów Zjednoczonych.


Konsul Generalny USA w Krakowie Dr Patrick T. Slowinski, pomysłodawca wystawy, podkreśla: “Podczas trzech głównych fal emigracji do USA polscy emigranci przywieźli ze sobą żarliwą etykę pracy, nacisk na wartości demokratyczne i miłość do miejsca urodzenia. Chociaż dzisiejsza Polonia jest dobrze zasymilowana i zintegrowana z kulturą amerykańską , zachowuje jednocześnie silne poczucie więzi i dumy z Polski. Tą miłością nasycona jest ich twórczość i wkład w budowę  społeczeństwa amerykańskiego”.


„Relacje polsko-amerykańskie są ważne, nie tylko na poziomie politycznym, składają się na nie też historie niezwykłych ludzi i codzienny wysiłek wielu organizacji i instytucji po obu stronach oceanu – mówi prof. Dominika Kasprowicz, Dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza. – Willa Decjusza, jedna z wizytówek miasta Krakowa jeśli chodzi o współpracę międzynarodową z przyjemnością podjęła temat realizacji wystawy. To kolejny z serii naszych projektów, które pozwalają na wzmocnienie wymiany międzynarodowej i lepsze poznanie się krakowian.”


Instytut Kultury Willa Decjusza – miejsce spotkań kultur oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie przygotowały wystawę „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”, poświęconą Polakom i Amerykanom polskiego pochodzenia oraz ich wkładowi w kulturę danego kraju. Wystawa zbudowana wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków (w tym krakowian), którzy wyruszyli w świat, i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych.

Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.


Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” zlokalizowana jest w samym sercu Krakowa, na jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków – krakowskich Plantach (trasa między ulicą Poselską a Wawelem). Wystawę można oglądać od 1 do 31 października 2020. Termin wystawy nie został wybrany przypadkowo – październik jest bowiem Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, celebrowanym hucznie w Stanach Zjednoczonych od 40 lat.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Danuta Czechmanowska
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2020-09-28
Data aktualizacji: 2020-09-28
Powrót
Znajdź