górne tło

Przemysły książki w duecie z filmem! Festiwal Conrada przedstawia Word2Picture

Otwieramy przestrzeń do współpracy dla wydawców literatury polskiej oraz producentów filmowych i serialowych. Po raz pierwszy podczas Festiwalu Conrada zapraszamy na Word2Picture – warsztaty i spotkania, które pomogą przenieść literaturę na srebrny ekran. Idealnym tego przykładem będzie powieść „Ślepnąc od świateł”. Jej autor, Jakub Żulczyk, wraz z producentką HBO Izabelą Łopuch, zdradzą przepis na filmowy sukces. Wydarzenia wpisują się w pasmo Przemysły książki.

Przegląd rynku książki dla producentów, a także sesja pitchingowa książek z potencjałem na adaptacje i spotkania indywidualne wydawców z producentami będą częścią pierwszej edycji pasma Word2Picture, które w tym roku odbędzie się w dniach 25-26 października.

To miejsce wymiany kontaktów, doświadczeń, zacieśniania współpracy, a przede wszystkim przestrzeń kreatywna. Poznając lepiej swoje potrzeby i wymagania, będziemy w stanie lepiej się komunikować, a co za tym idzie – mam nadzieję – zaoferować widzom i czytelnikom kolejne znakomite dzieła. To przestrzeń, w której zarówno debiutanci, jak i doświadczeni wydawcy i producenci będą mieli możliwość znalezienia pomysłu dobranego do swoich potrzeb. Zdecydowanie pozytywny impuls do działania” – zapewnia Ewa Bolińska-Gostkowska, redaktorka w wydawnictwie Znak, a także kuratorka wydarzenia.

Od czterech lat częścią Festiwalu Conrada są wydarzenia branżowe poświęcone polskiemu rynkowi książki. Po raz pierwszy w jego ramach połączymy dwa współpracujące ze sobą obszary – literacki i filmowy. Podczas zamkniętego spotkania, w piątek 25 października, wydawcy zaprezentują nowości, które mają potencjał na ekranizację.

„Spotkanie będzie szczególną i nieczęstą okazją dla wydawców do poznania ram funkcjonowania branży filmowej. Tego, jakich mamy w Polsce producentów, jakie instytucje wspierające, jakich graczy komercyjnych odpowiedzialnych za dalszą dystrybucję i promocję filmu. Będzie to okazja do rozmowy o tym, w jaki sposób producenci szukają i następnie rozwijają projekty, z którymi partnerami najczęściej współpracują, co dla nich z punktu widzenia artystycznego, ale też biznesowego, jest kluczowe” – tłumaczy prowadząca spotkanie Alicja Grawon-Jaksik – prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Zasady naboru na to spotkanie zostaną ogłoszone niebawem.

Wszystkich zainteresowanych tematem adaptacji i scenariopisarstwa zapraszamy natomiast na drugi dzień Word2Picture, w programie którego znajdziemy dwie propozycje wydarzeń otwartych.

26 października o godz. 13.30 w Pawilonie Wyspiańskiego rozpocznie się masterclass scenariuszowy scenarzystki, script coacha i wykładowczyni – Agnieszki Kruk, która opowie o podstawach adaptacji scenariuszowej oraz o współpracy autora książki ze scenarzystą. Zdradzi również jakie cechy posiada dobry scenariusz oraz jakie zagrożenia czyhają na adeptów scenariopisarstwa.

Zapisy na masterclass już trwają – zgłoszenia prosimy wysyłać na adres word2picture@biurofestiwalowe.pl.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

O godz. 15.00 w klubie Pauza podczas dyskusji Co czyni książkę filmową? przedstawimy kilka przydatnych rad dotyczących owocnej współpracy autora, producenta i scenarzysty. O adaptacjach w teorii i w praktyce na przykładzie najgłośniejszej polskiej ekranizacji ostatnich lat, czyli Ślepnąc od świateł, porozmawiają autor książki Jakub Żulczyk oraz producentka HBO Izabela Łopuch.

Wydarzenie poprowadzi Ewa Bolińska-Gostkowska. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na polski język migowy.

Word2Picture jest organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Łączenie branży literackiej i filmowej wpisuje się w strategię działań Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Więcej szczegółów na stronie www.conradfestival.pl

Lista książek, które zostaną zaprezentowane przez wydawców:

 1.  Wioletta Grzegorzewska, Guguły, wyd. Czarne
 2.  Piotr Lipski, Gomułka, wyd. Czarne
 3.  Jakub Małecki, Horyzont, ag. Syndykat
 4.  Katarzyna Tubylewicz, Rówieśniczki, Bibliocreatio
 5.  Juliusz Strachota, Turysta polski w ZSRR, ag. Graal
 6.  Katarzyna Zyskowska, Sprawa Hoffmanowej, wyd. Znak Literanova
 7. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi, wyd. Powergraph
 8. Remigiusz Mróz, Hashtag, wyd. Poznańskie
 9. Agnieszka Pietrzyk, Zostań w domu, wyd. Poznańskie
 10. Emil Marat, Sen Kolumba, wyd. Foksal
 11. Mariusz Czubaj, Około północy, wyd. Foksal
 12. Jacek Dehnel, Ale z naszymi umarłymi, Wyd. Literackie
dolne t�o