górne tło

Zespół Kroke wystąpi w Centrum Kultury Żydowskiej

Już w niedzielę, 24 listopada, 26. rocznicę otwarcia będzie obchodzić Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Z tej okazji w CKŻ odbędzie się wyjątkowy koncert. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Kroke. Początek o godz. 18.00.

Idea utworzenia Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej zrodziła się w Krakowie pod koniec lat 80. XX wieku. Inicjatorami przedsięwzięcia byli ludzie świata kultury, nauki i sztuki, a wśród nich: prof. Józef A. Gierowski, prof. Jan Błoński, prof. Jacek Woźniakowski, prof. Chone Shmeruk, Rafael F. Sharf i Czesław Jakubowicz.

Fundacja rozpoczęła swoją działalność w 1991 r., a 24 listopada 1993 r., pod jej auspicjami w budynku przy ul. Meiselsa 17 otwarto Centrum Kultury Żydowskiej.

Centrum Kultury Żydowskiej jest inicjatywą obywatelską.

Głównymi celami przedsięwzięcia są:

Na program CKŻ składają się: wykłady, spotkania autorskie, promocje książek, konferencje i seminaria, pokazy filmowe, koncerty oraz wystawy. Od 23 lat CKŻ organizuje jesienny program pod hasłem Bajit Chadasz - spotkania z kulturą żydowską, a od 14 lat - Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna.

Kroke

Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości „Survivors Reunion”. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór „The Secrets of The Life Tree” w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha „Inland Empire". Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta „East Meets East”.

W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzysztofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

muzycy:

dyskografia:

Bilety do kupienia w siedzibie Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 oraz na stronie internetowej e-wejsciowki.pl.