Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

„Fragile. Ukraina” – egzemplarze bezpłatne

  1. Tytuł zadania publicznego: „Fragile. Ukraina” – egzemplarze bezpłatne
     
  2. Termin realizacji: 5.06.2019 r. - 2.09.2019 r.
     
  3. Charakterystyka zdania uwzględniająca opis celu:

Stowarzyszenie Fragile wydało 400 bezpłatnych egzemplarzy pisma kulturalnego „Fragile. Ukraina” 1-2/2019. Numer przybliża polskim czytelnikom współczesną kulturę ukraińską, pojawią się w nim również echa wspólnej, polsko-ukraińskiej historii. W numerze opublikowano artykuły dotyczące imigracji ukraińskiej w Polsce (projekt Niewidzialni, który walczy m.in. ze stereotypem Ukraińca jako robotnika niewykwalifikowanego), próby zmierzenia się z trudną historią powojennych wysiedleń, ukraińskiej tożsamości narodowej, wizerunku Ukrainy w Polsce, współpracy artystów polskich i ukraińskich, jak również bogactwa kultury ukraińskiej, z dużym naciskiem na osiągnięcia artystów z ostatnich 30 lat (m.in. eksperymentalna scena muzyczna, literatura, teatr, sztuka, street art). Dzięki zebranemu materiałowi przybliżono polskiemu odbiorcy ważne społecznie w kontekście relacji polsko-ukraińskich problemy i aktualny, obejmujący zupełnie nieznane w Polsce zjawiska, obraz kultury ukraińskiej.

Artykuły zawarte w numerze to teksty profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorów Uniwersytetu Lwowskiego, uznanych publicystów i artystów, przedstawicieli starszego i młodego pokolenia. Co wydaje się istotne, numer powstał przy zaangażowaniu tak polskich, jak i ukraińskich autorów i fotografików (m.in. Miroslav Trofymuk, Natalia Dovha, Stepan Rudik). Autorzy i redaktorzy zaangażowani w proces powstawania numeru podkreślali, że był to istotny poznawczo, angażujący emocjonalnie projekt pozwalający nawiązać ważne relacje.

W numerze obecne były też krakowskie akcenty: wywiad o komiksie ukraińskim, który powstał w kontekście Krakowskiego Festiwalu Komiksu, twórczość Hryhorija Semenczuka – ukraińskiego pisarza, uczestnika Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO współorganizowanego przez Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Dzięki powyższym walorom projekt mógł się przyczynić do przybliżenia polskiemu odbiorcy ukraińskiej imigracji, nawiązania/wzmocnienia relacji polsko-ukraińskich, wzajemnego zrozumienia i podkreślenia związków między naszymi krajami i kulturami, co ma znaczenie dla budowania otwartego społeczeństwa lokalnego i procesów integracyjnych.

Dystrybucja wydrukowanych w ramach zadania egzemplarzy odbyła się na terenie Krakowa (biblioteki, uczelnie wyższe, instytucje kulturalne, urzędy, organizacje III sektora). Czasopismo jest adresowane do młodzieży i dorosłych.

  1. Planowane rezultaty:

Wydanie 400 bezpłatnych egzemplarzy pisma kulturalnego „Fragile”.

  1. Nazwa i adres organizacji:

Stowarzyszenie Fragile, ul. Jontkowa Górka 18a, 30-224 Kraków

FB – pismo kulturalne „Fragile”

Link: https://www.facebook.com/fragile.pismo.kulturalne/

https://fragile.net.pl/home/ukraina-nr-1-2-43-44-2019/

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2019-11-15
Data aktualizacji: 2019-11-15
Powrót