Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Debata „Sztuka, przemoc, granice”

Fundacja 2Act serdecznie zaprasza na debatę „Sztuka, przemoc, granice”, która odbędzie się 23 czerwca, godz. 17.30 w SPA Społeczna Przestrzeń Aktywna/Punkt pomocy „Żyj w Krakowie” (ul. Radziwiłłowska 3).

Fundacja 2Act serdecznie zaprasza na debatę „Sztuka, przemoc, granice”
Fot. materiały prasowe

Poświęcona będzie gorącemu zagadnieniu, aktualizującemu się z dnia na dzień w obliczu wojny w Ukrainie: doświadczeniu twórcy kultury, artysty, którego dotykać mogą wszelkie formy i przejawy przemocy w drodze od bycia niechcianym, zagrożonym, poddanym ostracyzmowi, terrorowi wojny, prześladowanym w kraju pochodzenia do zakorzeniania się w kraju emigracji i – być może - odbudowywania/budowania tam od podstaw statusu twórcy.

W debacie udział wezmą:

Julia Berieżko-Kamińska – ukraińska poetka, dziennikarka, redaktorka, autorka ośmiu tomików poetyckich, sekretarz Krajowego Związku Pisarzy Ukrainy, odpowiedzialna za pracę z młodymi autorami. Ukończyła Instytut Dziennikarstwa Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Przed wojną współpracowała z twórczą młodzieżą Ukrainy, organizowała ogólnoukraińskie i międzynarodowe projekty literackie i konkursy, ściśle współpracowała z czołowymi wydawcami i autorami.

Marta Romankiv – urodzona we Lwowie, interdyscyplinarna artystka, twórczyni instalacji, prac wideo oraz performerka. Studiowała we Lwowie, Krakowie i Szczecinie. Interesuje się zagadnieniem mniejszości, a zwłaszcza tematyką narodowości, obywatelstwa oraz związanymi z tym nierównościami społecznymi, problemami tożsamościowymi, jak i prawnymi. Traktując język sztuki jako narzędzie do przekraczania granic dąży do wyjścia poza tradycyjną rolę artysty

Krzysztof Głuchowski – dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który we współpracy z Fundacją Zustricz i Stowarzyszeniem Salam Lab od początku wojny aktywnie angażuje się w pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy: od 25 lutego funkcjonuje punkt interwencji przy ul. Radziwiłłowskiej 3, zaś w Małopolskim Ogrodzie Sztuki MOS został otwarty punkt dedykowany pomocy artystom.

Nina Gabryś – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej

Tłumaczony konsekutywnie panel dyskusyjny poprowadzą: socjolożka Inga Hajdarowicz oraz pisarz i dziennikarz Michał Kuźmiński.

Po spotkaniu odbędzie się recital gitarowy pochodzącego z Ukrainy młodego wirtuoza gitary klasycznej Dmytra Holovenko.

Chcemy, aby to spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń, nas wszystkich wspierających osoby uchodźcze. Możliwością spotkania się twarzą w twarz, nawiązania kontaktów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-06-20
Data aktualizacji: 2022-06-20
Powrót
Znajdź