Z okazji obchodzonego 24 stycznia Światowego Dnia Kultury Afrykańskiej i pochodzącej z Afryki, "Otwarty Kraków" zaprosił do siedziby Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Mariamę i Jej rodziców.
Mariama Jatty ma dziesięć lat i uczy się w Szkole Podstawowej nr 158. Przyjechała do Krakowa z Gambii. Fatou Kinteh, mama Mariamy studiuje i uczy się języka polskiego. Andrzej Kinteh-Kłosiński jest psychologiem i pierwszym zwierzęcym behawiorystą COPE w Polsce, od wielu lat pracuje z bezdomnymi zwierzętami, przygotowując je do adopcji.
Mariama Jatty podczas odwiedzin opowiedziała nam o Krakowie i życiu w Gambii.
Tata Mariamy powiedział nam kilka słów o swojej rodzinie.
"Życie z moją afrykańską częścią rodziny jest dla mnie nieustannym źródłem radości, wsparcia i poczucia wspólnoty. To co, moim zdaniem, jest najbardziej charakterystyczne dla Afrykanów to właśnie poczucie bycia razem, spontaniczność w kontaktach i wzajemne, bezinteresowne pomaganie sobie".
"Sądzę, że najbardziej szlachetne korzenie każdej kultury uznają szacunek dla każdego człowieka. Niezależnie od wyznawanej religii, języka, tradycji czy historii jesteśmy po prostu ludźmi" - powiedział Andrzej Kinteh-Kłosiński i podkreślił - "Uważam, że wsparcie dla tej lepszej strony naszej kultury poprzez włączanie i akceptację ludzi i społeczności różnych kultur jest ważne dla dobrej przyszłości Polski. Ta akceptacja to w pewnym sensie powrót do naszych korzeni - Polski, która przez wieki rozwijała się jako państwo wielonarodowe”.