Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18) powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Celem muzeum jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.
„Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie” – spotkanie z Natalią Judzińską, autorką książki
Prowadzenie: Roma Sendyka
W swojej debiutanckiej książce „Po lewej stronie sali” Natalia Judzińska bada antysemicki klimat międzywojennej Polski oraz okoliczności towarzyszące wprowadzeniu getta ławkowego na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Analizując dokumenty, korespondencję i ówczesną prasę, autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do instytucjonalizacji segregacji etnoreligijnej w salach wykładowych. Zastanawia się również nad językiem, który tę antysemicką praktykę umożliwił. Czy faktycznie język ten jest już tylko kwestią historyczną?
W. j. polskim. Wstęp wolny.
Partner: Wydawnictwo Krytyka Polityczna
https://www.facebook.com/events/223792714015298/
Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie. Wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej
Od 2008 roku Agnieszka Traczewska towarzyszy ze swoim aparatem fotograficznym krakowskiej ortodoksyjnej społeczności żydowskiej. W ciągu 15 lat fotografowania w Krakowie powstały setki zdjęć, które tworzą unikalny zbiorowy portret społeczności uchwyconej w czasie obchodów świąt żydowskich, modlitw w synagodze, prywatnych wydarzeń w domach rodzinnych, rytuałów związanych z zachowaniem zasad koszerności czy świętowania Szabatu.
Choć tożsamość żydowska jest pojęciem szerokim, Autorka zdecydowała, że swoją współczesną fotograficzną opowieść skoncentruje na tych, dla których żydowskość to judaizm, wierność religii w najbardziej tradycyjnym i ortodoksyjnym wydaniu. W tym sensie panorama, którą nakreśla, jest zawężona i stanowi konsekwencję subiektywnych poszukiwań.
Agnieszka Traczewska jest fotografką i producentką filmów dokumentalnych. Specjalizuje się w fotografowaniu hermetycznego świata chasydów, ukazując zamknięty dla osób postronnych świat żydowskich rytuałów, ceremonii i codziennego życia. Poprzez swoje fotografie prezentuje intymne wejrzenie w światopogląd ortodoksyjnych Żydów, których życie podporządkowane jest nakazom religijnym i duchowej tradycji.
Jej pierwszy album fotograficzny, Powroty / Returns (Warszawa, 2018) prezentuje temat chasydzkich pielgrzymek do grobów wielkich cadyków w Polsce. Kolejny album, Wskrzeszony Świat /A Rekindled World (Kraków, 2021) jest panoramą odrodzonego ultraortodoksyjnego życia na czterech kontynentach. Odrzucając klasyczne stereotypy, Traczewska przybliża w nim czytelnikowi indywidualne postacie współczesnych chasydów. Kroke (2022) jest rezultatem piętnastu lat towarzyszenia ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w jej rodzinnym Krakowie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Patroni medialni: Wyborcza, Radio Kraków, New Eastern Europe, Miasteczko Poznań, Wielokulturowy Kraków, Kraków Culture.
https://www.facebook.com/events/287077187427597/
Noc Księgarń w księgarni Żydowskiego Muzeum Galicja
Wystawa to efekt wieloletniego projektu fotograficznego Agnieszki Traczewskiej, która od ponad 15 lat towarzyszy ze swoim aparatem fotograficznym ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w swoim rodzinnym mieście.
W j. polskim. Wstęp wolny.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja: zapisy@galiciajewishmuseum.org
Od dwóch już dekad Agnieszka Traczewska systematycznie fotografuje ortodoksyjne społeczności żydowskie w Polsce i na całym świecie. Jej fotografie były pokazywane na ponad 40 wystawach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, Francji czy Izraelu. Zostały również opublikowane w trzech albumach podsumowujących jej najważniejsze dotychczasowe projekty. „Powroty” (2018) wypełniają fotografie dokumentujące fenomen chasydzkich pielgrzymek z całego świata do Polski, „Wskrzeszony świat” (2020) poświęcony jest ortodoksyjnym społecznościom chasydzkim od Izraela, przez Europę, Stany Zjednoczone, Amerykę Południową po Australię, a na wydanym w 2022 roku albumie „Kroke” opiera się przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja wystawa.
W j. polskim. Wstęp wolny.
https://www.facebook.com/events/1344441603114782/
„Iluj. Genialny młodzieniec” - spotkanie z Rafałem Kowalskim, autorem ksiażki
Gość: dr Marek Tuszewicki
Prowadzenie: Ishbel Szatrawska
„Znów mnie zawołali z niepamięci. Zachęcili do ponownego zanurzenia się w niej, przywrócenia prawdziwego i należnego im miejsca. Tym razem są to przede wszystkim poeta, na talencie którego poznali się za Oceanem, i cadyk pragnący być tak blisko ludzi, jak Boga. Oto opowieść łącząca kilka wieków i miast, profesorów i noblistę, świętych mężów i odważne kobiety, wartość słowa i znaczenie języka. Udowadnia, mam nadzieję, że w tej niepamięci jest do odkrycia jeszcze wiele interesującego i ważnego. Warto więc słuchać i szukać, widzieć i starać się rozumieć”.
Rafał Kowalski – płocczanin, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. Badacz dziejów Żydów polskich. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. W przeszłości dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej”. Autor książek reporterskich: Reszta ciała (2020, nagroda Prezydenta Miasta Płocka w 2021), Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2016), Płoccy wypędzeni. Marzec ‘68 (2018), Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta (2018), Szacun. Andrzej Marszałek (2017, z Mariuszem Piotrowskim). Twórca scenariusza sztuki teatralnej Czarne czereśnie (2016, nominacja do Srebrnych Masek: corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru). Wśród jego zainteresowań są reportaż, literatura amerykańska i izraelska, teatr. Kibicuje piłkarzom nożnym i szczypiornistom Wisły Płock oraz futbolistom Manchesteru United.
W języku polskim. Wstęp wolny.
https://www.facebook.com/events/283359127983028
Szlakiem twórczości Józefa Hechta (1891-1951). Od Łodzi i Krakowa poprzez Skandynawię do Paryża
Prowadzenie: dr Magdalena Furmanik-Kowalska i prof. Katarzyna Kulpińska
Zapraszamy na prezentację sylwetki i twórczości zapomnianego w ojczyźnie, a wybitnego artysty - Józefa Hechta (1891-1951). Wychowany w łódzkiej, tradycyjnej żydowskiej rodzinie, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń Wojciecha Weissa i Józefa Pankiewicza, emigrant, fascynat piękna skandynawskiej i południowofrancuskiej przyrody, miłośnik zwierząt, poliglota, mieszkaniec paryskiego Montparnasse'u, ale przede wszystkim nauczyciel tradycyjnych technik graficznych, który przyczynił się do odrodzenia ich w sztuce nowoczesnej.
Podczas spotkania odbędzie się również promocja dwóch publikacji poświęconych artyście, w tym: pierwszego w Polsce katalogu prac Józefa Hechta obejmującego wszystkie dziedziny sztuki przez niego uprawiane, czyli malarstwo, grafikę warsztatową i rzeźbę; a także albumu zawierającego reprint wraz opracowaniem dwóch paryskich tek tego artysty „Arki Noego” i „Atlasu”, które przyniosły mu uznanie w stolicy sztuki.
Partnerzy: Fundacja Art & Modern, Polonika, Muzeum Miasta Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Wejman Gallery.
W języku polskim. Wstęp wolny.