górne tło

Już w sobotę, 16.03.2024 r., odbędzie się pierwsza edycja święta Meiselsa

Kim był Dow Ber Meisels, zanim został patronem jednej z najpopularniejszych ulic krakowskiego Kazimierza? Czy mieszkańcy i mieszkanki Krakowa wiedzą, jak chlubną kartę w historii stosunków polsko-żydowskich reprezentuje ta postać? W jaki sposób poświęcona mu edukacyjno-kulturalna inicjatywa może przysłużyć się integracji społecznej?

Już w sobotę, 16.03.2024 r., odbędzie się pierwsza edycja święta Meiselsa, podczas której poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a jego cel to popularyzacja wiedzy o Dowie Berze Meiselsie (1798-1870) – naczelnym rabinie Krakowa, a później Warszawy, przedsiębiorcy, polityku, orędowniku przyznania Żydom pełni praw obywatelskich, patriocie gorąco popierającym polskie dążenia narodowowyzwoleńcze.

Na krakowskim Kazimierzu ulica jego imienia istnieje od 1912 roku. Właśnie dlatego chcemy przybliżyć – mieszkankom i mieszkańcom Krakowa, turystkom i turystom – nieznany rozdział polsko-żydowskiej współegzystencji przez pryzmat innego okresu historycznego, niż dominująca w pamięciowej panoramie Krakowa (oraz całego kraju) Zagłada. Liczymy, że święto Meiselsa wydobędzie go z anonimowości, a także pozwoli stworzyć prawdziwie sąsiedzki klimat w miejscu zdominowanym przez turystykę. - mówi Magda Rubenfeld Koralewska, współdyrektorka FestivALTu, organizatora wydarzenia.

W programie święta między innymi: wykłady o Berze Meiselsie i udziale Żydów w budowie społeczeństwa II Rzeczypospolitej oraz o Domu Modlitwy Chewra Tehilim, rozmowa o domach modlitwy w Będzinie, alternatywny spacer po Kazimierzu, koncert zespołu Mojše Band z przemarszem przez ulicę oraz wyjątkowa, rozproszona wystawa portretów Meiselsa ze zbiorów projektu Fundacji Żyd Niemalowany. Muzeum Wieczny Tułacz. Udział w wydarzeniu zadeklarowały także m.in.: kwiaciarnia Niezapominajka oraz kawiarnie i restauracje z ulicy Beera Meiselsa: Ranny Ptaszek, Lubię To, Mleczarnia, Bazaar Bistro, Noah, Trzcina, No to wino bar, Somnium i kwiaciarnia Niezapominajka. W tym dniu w ich menu zagoszczą dania i trunki inspirowane kuchnią żydowską, których będzie można skosztować przy stolikach przed lokalami.

Rabin Beer Meisels uczestniczył w zakupie broni dla powstańców listopadowych (1830-1831), zachęcał do popierania powstania krakowskiego (1846), a za udział w manifestacjach przeciwko zaborcy (1861) był więziony w Cytadeli. Wówczas, solidaryzując się z katolikami, których świątynie zostały zniszczone przez rosyjskie wojska, podjął decyzję o zamknięciu warszawskich synagog.

Aktualne informacje o wydarzeniu znajdą Państwo pod linkiem: https://www.facebook.com/events/760857109321559

Szczegółowy program: https://nedipa.eu/blog/event/swieto-meiselsa-i-edycja/

Organizator: FestivALT

Współorganizacja: Ranny Ptaszek, Fundacja Judaica, Fundacja Zapomniane, Fundacja Urban Memory Foundation, Fundacja Żyd Niemalowany. Muzeum Wieczny Tułacz

Finansowanie: Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Krakowa oraz Unii Europejskiej w ramach projektu NeDiPa, Negotiating Difficult Pasts