górne tło

Dzieci z Drohobycza na wakacjach Krakowie

Z inicjatywy i na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa, już po raz drugi krótkie wakacje w stolicy Małopolski spędzili uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły im. św. Królowej Jadwigi w ukraińskim Drohobyczu. Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny trwał od 30 czerwca do 5 lipca 2025 r. i wzięło w nim udział 31 dzieci oraz 3 nauczycielki drohobyczańskiej placówki.

Pielęgnowanie związków z rozsianą po całym świecie Polonią, dla której Kraków jest symbolem polskiej historii i rodzimych tradycji, jest ważnym elementem współpracy zagranicznej naszego miasta. Szczególną rolę odgrywają tu projekty mające na celu wspieranie – materialne i patriotyczne – naszych rodaków na Wschodzie, zwłaszcza w objętej wojną Ukrainie. Miasto organizuje dla nich pomoc humanitarną, ale także – wyjazdy do Krakowa, które są okazją do krótkiego wytchnienia i obcowania z polską kulturą. Projekt skierowany do dzieci i młodzieży z Polskiej Sobotniej Szkoły im. św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu Kancelaria Prezydenta przygotowała po raz drugi, we współpracy ze spółką Wodociągi Miasta Krakowa S.A., która wsparła go finansowo.

Założona w 1995 r. przez Adama Chłopka - Prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie, dyrektora Ogólnoukraińskiego Metodyczno-Koordynacyjnego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej, naczelnika drohobyckiej filii Instytutu Modernizacji Treści Oświaty Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, członka Zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz członka Rady Oświaty Mniejszości Narodowej przy Ministrze Oświaty Ukrainy – Polska Sobotnia Szkoła im. św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu stała się modelową placówką nauczania polskiego języka i kultury, a jej doświadczenie umożliwiło założenie licznych podobnych instytucji w całej Ukrainie. Szkoła cieszy się ogromną renomą i popularnością wśród mieszkańców Drohobycza, ale także Truskawca, Stebnika i innych okolicznych miejscowości. Pracujący pod kierunkiem wykwalifikowanego personelu uczniowie – dzieci z rodzin polonijnych, mieszanych rodzin polsko-ukraińskich, jak również coraz liczniejsi Ukraińcy, którzy w nauce języka polskiego widzą dla siebie szansę na rozwój – biorą udział w licznych projektach edukacyjnych, konkursach i olimpiadach języka polskiego, przygotowują programy artystyczne z okazji świąt narodowych i prowadzą polski teatrzyk. Dla wielu z nich nauka w Polskiej Szkole jest początkiem ścieżki edukacyjnej prowadzącej do studiów w naszym kraju.

W ramach projektu Kancelarii Prezydenta 31 uczniów i 3 pedagogów spędziło w Krakowie tydzień pełen wakacyjnych atrakcji. Goście zwiedzili m.in. Pałac Krzysztofory, gdzie wzięli udział w kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Krakowa, krakowskie Stare Miasto, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Ogród Doświadczeń im. S. Lema, krakowskie ZOO oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, gdzie uczestniczyli w warsztatach fotograficznych oraz ekologicznych. Odbyli także szereg spacerów krajoznawczych oraz wycieczkę statkiem po zbiorniku wodnym w Dobczycach.

Podczas spotkania powitalnego w krakowskim magistracie grupę powitali Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Stanisław Mazur oraz Prezes Krakowskich Wodociągów Piotr Ziętara, będący Honorowym Obywatelem Miasta Drohobycz. Wręczyli oni dzieciom specjalnie przygotowane upominki, m.in. praktyczne wakacyjne plecaki oraz pluszaki nawiązujące do słynnego Marszu Jamników w Krakowie. Wzruszające podziękowanie w imieniu szkoły i dzieci wygłosiła jedna z opiekunek grupy, Pani Natalia Synkewycz.