Krakowski genius loci kształtował się przez wieki pokojowego współistnienia różnych narodowości i wspólnot wyznaniowych. Symbole przyjaznego Krakowa, którego bramy – jak w herbie miasta – są otwarte dla wszystkich, znajdziemy także na mapie. A jest ich coraz więcej!
16 września skrzyżowanie położone u zbiegu ulic Ćwiklińskiej, Heleny i Barbary oficjalnie zyskało nazwę rondo Republiki Słowackiej. Pomysłodawcą takiej formy upamiętnienia dobrosąsiedzkich krakowsko-słowackich relacji był konsul generalny Republiki Słowackiej Tomáš Kašaj. Prezydent Jacek Majchrowski podkreślił, że lokalizacja ronda nie jest przypadkowa, gdyż można z niego łatwo połączyć się z drogami prowadzącymi na Słowację. Z kolei sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej Martin Klus dodał, że realizacja takich projektów to doskonały przykład dyplomacji ukierunkowanej na obywateli.
Określenie to przychodzi na myśl także w kontekście nowych patronów krakowskich skwerów. Pierwszy z nich – Ozjasz Thon – był wybitnym polskim rabinem, kaznodzieją postępowej synagogi Tempel, publicystą, fundatorem żydowskiej biblioteki „Ezra”, inicjatorem ruchu syjonistycznego na terenach Galicji oraz posłem na Sejm RP. Z inicjatywy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie 23 września skwer u zbiegu ulic Miodowej i Podbrzezie na Kazimierzu został oficjalnie nazwany jego imieniem.
Dwa dni później patronem skweru u zbiegu alei Róż i ul. Żeromskiego został Michał Belina-Czechowski, protoplasta ogólnoświatowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Z inicjatywą wystąpił Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP, który we wrześniu obchodził jubileusz swojego 100-lecia w Krakowie. Wyświęcony na kapłana Belina-Czechowski mocno angażował się w działalność patriotyczną i niepodległościową. Jako pierwszy misjonarz adwentyzmu krzewił nowy ruch religijny w Europie, a za pośrednictwem wydawnictw – także w Krakowie i całej Polsce.
Julia Żylina-Chudzik