górne tło

„Otwarty Kraków 4 - wzajemne zrozumienie, szacunek i edukacja”

W poniedziałek 9 grudnia, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się konferencja „Otwarty Kraków 4 - wzajemne zrozumienie, szacunek i edukacja”. To podsumowanie polskiej odsłony międzynarodowego projektu MURAL, w ramach którego poznamy Liderów Edukacji Wielokulturowej i Liderów Innowacji Społecznych.

Wzajemne zrozumienie, szacunek oraz edukacja (Mutual Understanding, Respect and Learning) – MURAL to międzynarodowy projekt realizowany przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia we współpracy z liderem przedsięwzięcia – Fundacją British Council oraz przedstawicielami kilku innych europejskich krajów, takich jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Grecja i Holandia.

Celem inicjatywy jest wspieranie tolerancji i poszanowania niezależnie od wyznania, przekonań religijnych czy pochodzenia etnicznego. W projekt zaangażowane jest międzynarodowe grono wybitnych specjalistów, aktywistów i decydentów zajmujących się problemem walki z dyskryminacją.

Czego i jak uczyć, gdy uczeń nie mówi jeszcze po polsku, nauczyciele języków obcych jako pośrednicy kulturowi, muzułmanie i uchodźcy w polskiej szkole, stereotypowy obraz Afryki i Afrykanów w szkole i mediach, jak wykorzystać potencjał asystenta międzykulturowego w szkole – to tylko wybrane tematy wykładów, które zostaną wygłoszone podczas konferencji. Przedsięwzięcie jest skierowane do wszystkich, dla których kwestia edukacji wielokulturowej jest ważna, szczególnie nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół i asystentów kulturowych.

Podczas konferencji uczestnikom projektu MURAL zostaną wręczone tytuły Liderów Edukacji Wielokulturowej. Tytułami zostaną wyróżnieni nauczyciele oraz działacze społeczni silnie zaangażowani w kwestie walki z dyskryminacją. Każda ze szkół oraz instytucji, której przedstawiciel ukończył projekt, zostanie nagrodzona tytułem Lidera Innowacji Społecznej. Certyfikaty stanowią wyraz docenienia działań, jakie zostały podjęte w trakcie dwóch lat realizacji projektu MURAL i uznania zaangażowania w procesy budowania dialogu oraz wymiany najlepszych praktyk wspierających tolerancję i wzajemny szacunek. Wyróżnienia trafią do 44 liderek i liderów edukacji wielokulturowej oraz 37 instytucji, w tym 16 krakowskich szkół.

Konferencja połączona będzie z rozpoczęciem warsztatów Akademii Asystentów Międzykulturowych – projektu mającego na celu wsparcie edukacji dzieci cudzoziemców oraz dzieci, których rodzice wrócili z migracji do Polski.

Zobacz także: