górne tło

Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2020

25 czerwca 2021 roku uhonorowani zostali laureaci III edycji konkursu "Krakowski Ambasador Wielokulturowości". Tytuły Ambasadorów w kategorii "organizacja pozarządowa, instytucja, firma, grupa nieformalna" otrzymali: Federacja Znaki Równości, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa, a w kategorii "osoba indywidualna": Joanna Antonik oraz Ziyad Raoof.

Tytuł „Krakowski Ambasador Wielokulturowości” przyznawany jest osobom lub podmiotom działającym na rzecz dialogu międzykulturowego w Krakowie.

Został ustanowiony przez Radę Miasta Krakowa - uchwałą nr III/31/18 z dnia 19 grudnia 2018 roku - kierującą się intencją wspierania działalności oraz inicjatyw mających na celu promowanie zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integrację mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców.

Wyróżnienie może być przyznawane osobom indywidualnym lub podmiotom, takim jak: organizacja pozarządowa, instytucja, firma, grupa nieformalna.

Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Krakowa na wniosek Kapituły Wielokulturowości, corocznie za poprzedni rok kalendarzowy.

Kapituła Wielokulturowości powoływana jest corocznie zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa.

Członkowi Kapituły Wielokulturowości w trakcie opiniowania kandydatur do tytułu „Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2020" uwzględniali w szczególności:

  1. okres prowadzonej działalności na rzecz dialogu międzykulturowego w Krakowie,
  2. efekty i zakres działań,
  3. działania innowacyjne i wykraczające poza cele statutowe,
  4. różnorodność podejmowanych działań.

W ramach III edycji przedłożono 30 wniosków, w oparciu o nie Kapituła opiniowała 27 kandydatur, spośród których wyłoniono 4 laureatów.

Uroczyste ogłoszenie wyników plebiscytu i wręczenie nagród laureatom odbyło się w piątek, 25 czerwca, podczas gali finałowej, zorganizowanej zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

Laureaci plebiscytu zostali wyłonieni przez Kapitułę Wielokulturowości pod przewodnictwem Dominika Jaśkowca, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

W Krakowie szczycimy się swoim wielokulturowym dziedzictwem. Pamiętamy, że imponujący dorobek miasta wypracowany zostały na przestrzeni wieków przez ludzi różnych kultur, wyznań  i narodów.  Obojętnie czy patrzymy na słynną w całym świecie  dzielnicę  Kazimierz czy też spoglądamy  w stronę Wawelu lub Rynku – wszędzie widzimy ślady ich aktywności. Przybysze z różnych stron Polski i świata dzielili się z miastem swoimi talentami, wiedzą, a czasem tylko odmiennym stylem życia. Bo Kraków przyciągał nie tylko wybitne jednostki, ale też zwykłych migrantów, którzy mieszkając tutaj dodawali miastu kolorytu i przyczyniali się do jego ekonomicznego rozwoju – powiedział podczas gali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Wielokulturowość zbudowała tożsamość historycznego Krakowa i chcemy by tworzyła ją również współcześnie. Cieszymy się, kiedy cudzoziemcy wybierają nasze miasto żeby tutaj żyć,  uczyć się, pracować czy znaleźć bezpieczny azyl. Dlatego od 2016 roku realizujemy program Otwarty Kraków, którego celem jest nic innego, jak stworzenie takich warunków, takiego klimatu społecznego, który sprawi, że przybysze będą czuli się pełnoprawną częścią naszej  społeczności. Cieszę się także że coraz więcej osób i instytucji z oddaniem działa na rzecz międzynarodowej społeczności naszego miasta i wspiera nasz projekt otwartego wielokulturowego Krakowa – dodał Jacek Majchrowski.

Nagrodzeni w kategorii: instytucje, organizacje, grupy nieformalne

Laureatami plebiscytu w kategorii organizacji pozarządowych, instytucji oraz firm i grup nieformalnych zostali Federacja Znaki Równości oraz Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa.

Nagrodzeni w kategorii: osoby indywidualne

W kategorii osób indywidualnych nagrodzeni zostali Joanna Antonik oraz Ziyad Raoof.

Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi nominowanymi w konkursie o tytuł „Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2020".

Pierwsza edycja konkursu o tytuł "Krakowski Ambasador Wielokulturowości" została zorganizowana w 2019 roku. Konkurs jest realizowany w ramach programu "Otwarty Kraków", którego celem jest realizacja polityki otwartości Krakowa na przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców poprzez budowanie wśród mieszkańców poczucia solidarności i szerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów innych narodowości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz fotogalerii z uroczystej Gali finałowej konkursu o tytuł "Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2020".