Feminatywy - dziwaczne? konieczne? niepotrzebne? wzmacniające? modne? dzielące? naturalne? Sprawdźmy jak postrzegamy żeńskie formy gramatyczne. Usiądźmy razem i pogadajmy.
Trudno znaleźć temat bardziej emocjonujący niż feminatywy, my jednak zapraszamy Was do spokojnej rozmowy. Nie będzie jej celem nikogo przekonywać, przeciągać na jakąś ze stron. Chcemy jednak przyjrzeć się sprawie feminatywów. Zobaczyć za co je doceniamy, a co w nich budzi nasze wątpliwości. Bezpiecznie przeanalizować różne użycia i konteksty żeńskich form.
Na spotkaniu porozmawiamy dlaczego niektóre femintywy brzmią naturalnie, a inne odbieramy jako dziwnie brzmiące. Podyskutujmy czy w różnych sytuacjach feminatywy oznaczają to samo oraz co zmienia się gdy zaczynamy ich częściej używać.
Będzie to pierwsze spotkanie pogadanek językowych - moderowanych rozmów, które mają przybliżyć zagadnienia równościowego języka, ale także dać możliwość porozmawiania o wyzwaniach i obawach z nim związanych.
Pogadanki językowe: Feminatywy
18.04.2023. godz. 18:30
Kamienica Szara, Rynek Główny 6
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.krakowianki.krakow.pl
Prowadzenie rozmowy: Patrycja Chlebus-Grudzień - socjolożka, badaczka społeczna, wpółinicjatorka Muzeum HERstorii (MuHER)