Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Festiwale Wielokulturowe

Festiwal INTERKULTURALIA 2018. Po sąsiedzku zorganizowało Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL. Dzięki organizacji wydarzeń kulturalnych, stworzono możliwość integracji środowiska lokalnego wokół idei różnorodności kulturowej, dobrosąsiedztwa, wspólnoty dziedzictwa regionalnego i europejskiego oraz szacunku dla religii. W wydarzeniu uczestniczyło wielu cudzoziemców, dlatego część wydarzeń była organizowana w przestrzeni w której na co dzień się spotkają i organizują.

 

Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL zorganizowało pięć edycji INTERKULTURALIÓW, które nie będąc poświęcone bezpośrednio żadnej konkretnej kulturze mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności migranckiej stworzyły unikalną możliwość wymiany doświadczeń kulturowych oraz zaprezentowania bogactwa wypływającego z wielokulturowości. W 2018 r., ze względu na znaczny wzrost ludności z krajów ościennych, Stowarzyszenie zdecydowało się po raz drugi na wprowadzenie motywu przewodniego wydarzeń, jakim była kultura sąsiadów Polski oraz mniejszości narodowych i etnicznych osiedlających się w regionie. Mimo zawężenia tematycznego festiwalu, jego idea otwartości i różnorodności została podtrzymana poprzez pokazanie jak różnorodna i barwna jest kultura tworzona w państwach naszego regionu Europy. Festiwal pokazał również, iż w kultury regionalne czerpią również wpływy z kultur odległych. Tego rodzaju motywy pokazały się na koncercie inauguracyjnym, podczas warsztatów kulinarnych, a także podczas spacerów i warsztatów. Aspekt edukacyjny festiwalu był tu szczególnie istotny, pozwalając osobom nie mającym dotychczas styczności z tego rodzaju wydarzeniami przełamać swoje stereotypy i uprzedzenia oraz lęki wobec przekształceń demograficznych w przestrzeni miejskiej. Cel ten został osiągnięty dzięki prezentacji innych kultur w sposób pozytywny i atrakcyjny, a przy tym uwzględniający kontekst naukowy i badawczy. Współuczestnictwo cudzoziemców w wydarzeniach spowodowało, że rdzenni mieszkańcy Krakowa mogli spotkać się i brać udział w interakcjach społecznych z mieszkańcami napływowymi, nawiązując z nimi stosunki dobrosąsiedzkie. Widać to było szczególnie w zaangażowaniu studentów Uniwersytetu Pedagogicznego, którzy przygotowali wystawę plakatu zaangażowanego społecznie. Festiwal w dobry sposób zapewnił również widoczność mniejszości narodowych i etnicznych.

Debaty oraz wykłady podczas festiwalu stworzyły przestrzeń do tłumaczenia i rozumienia kontekstów, w jakiej dochodziło do trudnych i tragicznych wydarzeń historycznych, ale także budowały pozytywne konotacje z kulturami sąsiedzkimi.

logo festiwal wielokulturowy

 

Festiwal INTERKULTURALIA 2017 

W dniach 20-22 października odbyła się IV edycja Festiwalu Wielokulturowego INTERKULTURALIA, jako część miejskiego programu społecznego „Otwarty Kraków”. Projekt był współfinansowany z miejskiego budżetu i miał charakter zarówno integracyjny, jak i edukacyjny. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Interkulturalni PL, zwracali uwagę krakowian na zagadnienia różnorodności kulturowej i konieczność zwalczania postaw rasistowskich i ksenofobicznych.

Ideą festiwalu była promocja wielokulturowości i zwiększanie akceptacji dla różnorodności w środowisku lokalnym – jest to bowiem klucz do walki z rasizmem i ksenofobią.

Ze względu na sytuację społeczno-polityczną zdecydowano się nadać festiwalowi, po raz pierwszy,  charakter tematyczny i skupić się na kulturach muzułmańskich oraz ich wkładzie w budowanie różnorodności kulturowej w Europie i na świecie.

W części integracyjnej zaprezentowane zostały wydarzenia, pomysły, zadania i projekty, które są w Krakowie realizowane na rzecz wielokulturowości przez organizacje społeczne, grupy nieformalne czy instytucje.

Mieszkańcy mieli okazję, aby zasmakować w tej różnorodności i wspólnie ją celebrować – odbyły się warsztaty (np. kuchni syryjsko-libańskiej i uzbeckiej, tańców tureckich i indyjskich), spotkania i wykłady (z udziałem znanych autorów i przedstawicieli społeczności muzułmańskiej), pokazy filmowe, wydarzenia oficjalne i półoficjalne, a wszystko zakończone  wielokulturowym piknikiem i koncertem finałowym zespołu Mamadou Dioufa w gorących polsko-senegalskich rytmach. Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2018-02-22
Data aktualizacji: 2020-04-22
Powrót