Cudzoziemcy w Krakowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa „Brakująca prawda”

Centrum Kultury Latynoamerykańskiej oraz instytucje partnerskie mają zaszczyt zaprosić na inaugurację wystawy fotograficznej i artystycznej kubańsko-hiszpańskiego artysty Jesusa Hdez-Güero pt. „Brakująca prawda”.

Wystawa „Brakująca prawda”
Fot. materiały prasowe

Wystawa „Brakująca prawda” jest częścią projektu, który realizuje Centrum Kultury Latynoamerykańskiej wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce na temat dezinformacji i fałszywych wiadomości (Akademia ZFW). Ekspozycja jest zbiorem dwóch cykli artystycznych - ‘Notas al vacío’ (tłum. Puste notatki) i ‘Síndrome de Proteus’ (tłum. Syndrom Proteusza).

  • Wernisaż wystawy:  wtorek 24.05.2022, godz. 18.00.
  • Wystawa czynna: 23.05 - 3.06.2022, dni robocze, 10.00 - 17.00. Wstęp wolny.

Miejsce: Sala z widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2.

Notas al vacío to cykl, w którym artysta dokonuje destrukcji kolumn tekstów i zdjęć z popularnych gazet. Szablony pustych szpalt są przenoszone na kolorowy  papier, z uwzględnieniem rzeczywistej skali gazety, ilości stron i ich kolejności. Jezus Hdez-Güero, nakładając pocięte kartony, tworzy z  barwnych ram geometryczne, abstrakcyjne kompozycje.  W ten sposób pustka zostaje przekształcona w formę. Brak słowa staje się  językiem plastycznym. Gazeta przestaje być źródłem informacji.

Kolejnym cyklem prac jest Syndrom Proteusza, w którym artysta zestawia ze sobą, techniką kolażu, portrety sławnych osobistości. Jego zniekształcanie, uszkadzanie i przetwarzanie fotografii oryginalnych twarzy w nowe obrazy odnosi się do wrodzonej patologii charakteryzującej się stopniową deformacją organizmu. Z kolei ta jednostka chorobowa wzięła swoją nazwę od mitycznego greckiego bożka Proteusza, który mutował, przybierając różne formy postaci, zwierząt i żywiołów.

Prace łączy kolażowy charakter oraz poszukiwanie przez artystę istoty brakującej prawdy. 


Projekt realizowany przy wsparciu Ambasady U.S.A. w Polsce. Opinie, ustalenia i wnioski przedstawione w niniejszym dokumencie są opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają opinie Departamentu Stanów Zjednoczonych.

Adres: ul. Mikołajska 2, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-05-17
Data aktualizacji: 2022-05-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź