górne tło

MURAL w Grecji

Wzajemne zrozumienie, szacunek oraz uczenie się (Mutual Understanding, Respect and Learning) – MURAL to międzynarodowy projekt umożliwiający spotkanie sześciu partnerów z Unii Europejskiej: Polski, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Grecji, Holandii oraz Niemiec, pod przewodnictwem Fundacji British Council. Publikujemy kolejną relację z wizyty polskich ambasadorek i ambasadorów projektu. Po wizycie w Portugalii, czas na Grecję.

Teresa Lewandowska, uczestniczka projektu opisała swoje wrażenia z wizyty w Grecji.


„Kilka słów o wizycie studyjnej w Grecji (9-12 maja). Spotkanie z Grecją rozpoczęliśmy od zwiedzenia dumy Aten –Akropolu, skąd rozciąga się wspaniały widok na stolicę. Wędrując ulicami mogliśmy zaobserwować wielokulturowość Grecji, która dzielnie stawia czoło problemom związanym z migracją, w tym przyjęciem uchodźców.

Celem naszego spotkania w Atenach było zapoznanie się z działaniami niektórych organizacji pozarządowych, promujących tolerancję, a tym samym przeciwstawiając się dyskryminacji wobec mniejszości narodowych i uchodźców. Ważną rolę w Grecji pełni platforma „Hellenic Platform for Development”, która reprezentuje różne organizacje pozarządowe, ale także koordynuje działania tych organizacji w dziedzinie pomocy humanitarnej, edukacji oraz współpracy międzynarodowej.

Program wizyty studyjnej obejmował spotkania z przedstawicielami mniejszości żydowskiej i muzułmańskiej, w miejscach, które przypominają, że problem islamofobii i antysemityzmu, to wciąż aktualny problem, nie tylko w Grecji. W Atenach znajduje się memoriał Holokaustu, w kształcie gwiazdy Dawida, a co ciekawe, odsłonięty dopiero w 2010 roku. Innym miejscem, jakie odwiedziliśmy, to miejsce ataku na muzułmanina, wsparte tragiczną opowieścią o tym zdarzeniu, przez samą ofiary ataku. Spotkaliśmy się również z uchodźcami z Afryki, którzy za pomocą dramy przedstawili przejawy dyskryminacji, z jakimi zmagają się na co dzień.

MURAL w Grecji - fot. 2

Każda grupa uczestników, miała możliwość podzielenia się doświadczeniami z realizacji swoich projektów oraz zaprezentowania się podczas „Market stalls”, gdzie przygotowaliśmy stoisko z krakowskimi gadżetami, słodyczami i oczywiście elementami stroju krakowskiego.

Wieczorami, po zakończonych zajęciach, był czas na integrację ze społecznością Aten i degustację regionalnych potraw greckich.

Spotkania studyjne pozwalają szerzej spojrzeć na problem migracji, podzielić się doświadczeniami, poszukać wspólnych rozwiązań. I choć tak wiele się robi, to jednak ciągle za mało, aby każdy, bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy przekonania, gdziekolwiek się znajdzie, czuł się dobrze i bezpiecznie.

Obyśmy zawsze byli po stronie pomagających, a nie tych, którzy szukają pomocy.”

MURAL w Grecji - fot. 3


Projekt (Mutual Understanding, Respect and Learning) – MURAL realizuje w Krakowie Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. Adresatami projektu są osoby, które w swojej codziennej pracy (jako aktywiści i aktywistki, liderki i liderzy czy przedstawiciele/przedstawicielki regionalnych władz) stykają się z przejawami dyskryminacji.