górne tło

Program „Otwarty Kraków” na lata 2024 -2028 - raport z konsultacji społecznych

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu programu „Otwarty Kraków” na lata 2024 – 2028. Ich celem było pozyskanie uwag, wniosków i propozycji mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz organizacji pozarządowych, zainteresowanych podmiotów w zakresie nowej polityki integracji cudzoziemców oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z konsultacji.

PDF

Projekt Programu Otwarty Kraków na lata 2024 – 2028 powstawał we współpracy z Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent w 2023 roku w ramach realizacji zadania publicznego pn. Partycypacyjne opracowanie rekomendacji do aktualizacji polityki integracji cudzoziemców oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie – Partycypacyjne opracowanie aktualizacji Programu Otwarty Kraków.

Program powstawał przy udziale ekspertów zajmujących się na co dzień inkluzją społeczną oraz integracją cudzoziemców, mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie. Jego przygotowanie poprzedzone było licznymi spotkaniami z cudzoziemcami, mniejszościami narodowymi i etnicznymi, ale również z udziałem urzędniczek i urzędników.

I etapem prac było przeprowadzenie diagnozy obejmującej analizę sytuacji społecznej, ekonomicznej, kulturalnej przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców w Krakowie w okresie 2020-2022 wraz z rozpoznaniem potrzeb w ww. aspektach. Diagnoza została przeprowadzona dla 3 grup, w tym: mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie, społeczności migrantów ekonomicznych, społeczności migrantów przymusowych czyli osób uchodźczych.

Diagnozę realizowali lokalni eksperci z doświadczeniem badawczym przy wsparciu  Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji:

Ewaluację Programu „Otwarty Kraków” za lata 2016 – 2022 przeprowadzono w 3 etapach:

W  okresie od maja do lipca przeprowadzono 7 spotkań konsultacyjnych.

Warsztaty, spotkania z urzędnikami i urzędniczkami Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych:

Spotkania były cenną wymianą doświadczeń.

W ramach zadania opracowano:

  1. Diagnozę potrzeb i oczekiwań migrantów ekonomicznych wobec integracji miejskiej;
  2. Diagnozę sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie;
  3. Diagnozę sytuacji migrantów przymusowych na terenie Krakowa;
  4. Raport z ewaluacji Programu „Otwarty Kraków” w latach 2016-2022;
  5. Rekomendacje dla aktualizacji Programu „Otwarty Kraków”;
  6. Projekt Programu Otwarty Kraków na lata 2024 – 2028.

Materiały dostępne: Przygotowanie Programu Otwarty Kraków na lata 2024 – 2028 - OTWARTY KRAKÓW OPEN KRAKOW

W okresie od lutego do czerwca 2024 r. projekt podlegał również konsultacjom wewnętrznym z wydziałami i biurami Urzędu Miasta Krakowa oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi. Projekt dokumentu skonsultowano łącznie z 61 podmiotami.

Końcowym etapem prac nad dokumentem były konsultacje społeczne zorganizowane w okresie od 13 czerwca do 5 lipca 2024 r. :

Konsultacje społeczne Programu Otwarty Kraków na lata 2024-2028 [EN/UA] - OTWARTY KRAKÓW OPEN KRAKOW

Komórką organizacyjną Urzędu Miasta Krakowa odpowiedzialną za przeprowadzenie konsultacji był Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, Referat ds. Wielokulturowości, Projektów Społecznych i Polityki Równościowej.