Strona główna rozwiń menu
Komunikat archiwalny

VIII Ogólnopolska Konferencja Migracyjna Komitetu Badań nad Migracjami PAN, Wrocław, 10-11 września 2019 r.

"Migracje w przestrzeni publicznej" - to temat przewodni konferencji naukowej, która odbędzie się 10-11 września we Wrocławiu. Jej uczestnicy będą mięli okazję do wysłuchania głosów badaczy reprezentujących różne nurty nauki, dotyczących nie tylko samych procesów migracyjnych, ale zwłaszcza ich odbicia w sferze publicznej. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania udziału w konferencji do 7 czerwca br.

Fot. https://pixabay.com

VIII Ogólnopolska Konferencja Migracyjna
Komitetu Badań nad Migracjami PAN
Temat przewodni
Migracje w przestrzeni publicznej
Wrocław, 10-11 września 2019 r.

Organizatorzy
POLSKA AKADEMIA NAUK
Komitet Badań nad Migracjami
UNIWERSYTET WROCŁAWSKI
Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych
Instytut Historyczny
UNIWERSYTET EKONOMICZNY we Wrocławiu
Katedra Ekonomii i Badań nad Rozwojem
CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA we Wrocławiu


Tematyka konferencji

W ostatnich latach migracje, zarówno zagraniczne, jak i wewnętrzne, stają się coraz bardziej obecne w przestrzeni publicznej. Kształtują tę przestrzeń w sensie fizycznym – prowadząc do wyludnienia jednych obszarów, a przeludnienia innych, i stawiając przed nimi nowe wyzwania. Migracje zagraniczne wciąż pozostają jednym z wiodących tematów debaty publicznej – zarówno w Polsce, jak i na świecie, a także działań podejmowanych w sferze publicznej przez różne podmioty: od kształtowania ustawodawstwa pro- lub antyimigracyjnego, przez działalność NGOs i rozmaitych grup nacisku, po treści edukacyjne i upamiętnianie migracji z przeszłości. Głos w tej debacie zajmują nie tylko eksperci i politycy, lecz także np. artyści i publicyści, w tym ostatnio coraz popularniejsi twórcy przekazów w mediach społecznościowych czy autorzy gier komputerowych. Nie brakuje w niej odwołań do ustaleń naukowych z różnych obszarów badań (np. ekonomii, demografii, socjologii, politologii, kulturoznawstwa, antropologii, psychologii, pedagogiki czy historii), są one jednak przetwarzane i przedstawiane z myślą o dotarciu do jak najszerszej publiczności.

Konferencja będzie okazją do wysłuchania głosów badaczy reprezentujących różne nurty nauki (w tym wymienione wyżej), dotyczących nie tylko samych procesów migracyjnych, ale zwłaszcza ich odbicia w sferze publicznej. Wśród możliwych do poruszenia zagadnień można wymienić następujące:

  • wieloaspektowa analiza przekazów publicystycznych, artystycznych czy popkulturowych dotyczących migracji oraz ich odbioru społecznego;
  • sposoby upamiętnienia migracji i migrantów (np. w otwartych w ostatnich latach i cieszących się dużą popularnością muzeach: Muzeum Emigracji w Gdyni, opowiadającym historie polskiego wychodźstwa, głównie zamorskiego, czy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, skoncentrowanym na losach tzw. „repatriantów”, zasiedlających tzw. Ziemie Zachodnie i Północne, ale także w sztuce, literaturze, muzyce, na pomnikach i w uroczystościach);
  • obecność migracji w edukacji szkolnej (od przygotowania szkół na przyjęcie imigrantów po treści edukacyjne);
  • migracje w polityce na szczeblu międzynarodowym, kraju i regionalnym;
  • migracje, migranci i uchodźcy w przekazie Kościoła Katolickiego i innych wyznań;
  • badania wiedzy na temat migracji oraz postaw wobec migracji i migrantów i ekspresji tych postaw – od działań pomocowych po dyskryminacyjne;
  • działalność organizacji i instytucji zrzeszających emigrantów, re-emigrantów, imigrantów, zwłaszcza tę skierowaną poza grono własnych członków – obecnie i w przeszłości, w Polsce i za granicą, a także jej społeczny odbiór;
  • ekonomiczne skutki migracji (wewnętrznych i zagranicznych), pożytki i koszty masowej emigracji i imigracji, z uwzględnieniem ich odzwierciedlenia w sferze publicznej;
  • wpływ migracji na fizyczną przestrzeń i szczególna rola wielkich miast w podejmowaniu zagadnień integracji i spójności społecznej w kontekście imigracji.
  • zróżnicowanie procesów migracji w układzie przestrzennym ze szczególnym uwzględnieniem relacji peryferie- duże ośrodki regionalne i skutków w sferze lokalnej infrastruktury publicznej i aktywności społecznej Referaty przedstawione podczas konferencji będą zgłoszone do publikacji w czasopismach tematycznych: Studiach Migracyjnych — Przeglądzie Polonijnym oraz CEEMR Central and Eastern European Migration Review, International Journal of Research on History Didactics, History Education, and History Culture. Yearbook of the International Society for History Didactics (JHEC), Geografia Polonica.

Program konferencji (wersja wstępna)

• Otwarte zebranie Komitetu Badań nad Migracjami PAN - prowadzący: prof, dr hab. Janusz Mucha
• Otwarcie konferencji — przedstawiciele współorganizatorów
• Sesja plenarna pt. Migracje w przestrzeniach muzealnych

Sesje tematyczne

1. Temat sesji: Rola prawa w regulowaniu ruchów migracyjnych
Prowadzący sesję: dr hab. Witold Klaus, prof. INP PAN (Instytut Nauk Prawnych PAN, KBnM PAN)
Opis sesji: Wiele osób, włączając w to polityków, oczekuje od prawa, że rozwiąże ono pojawiające się problemy społeczne – że samo wprowadzenie jakiegoś przepisu doprowadzi do pożądanej zmiany. W takim kontekście prawo jest przywoływane także w kontekście migracji – ma ją porządkować, regulować, ograniczać, czyli w jakiś sposób sterować ruchami migracyjnymi oraz procesami integracyjnymi. W swoim założeniu wiele przepisów prawnych ma za zadanie zachęcić ludzi do przyjazdu lub pozostania w danym kraju (w tym poprzez wprowadzone instrumenty integracyjne), czy – częściej – zniechęcić do przyjazdu do niego lub zachęcić do wyjazdu zeń. Prawo rzadko spełnia jednak stawiane przed nim zadania. W ramach sesji zapraszam do krytycznego popatrzenia na prawo w kontekście migracji, do zastanowienia się nad jego skutecznością, w tym nad skutkami społecznymi, jakie wiążą się z wprowadzeniem różnego rodzaju regulacji prawnych.

2. Temat sesji: Mobilność (migracje) jako przestrzeń gospodarowania zasobami – wyzwania dla jednostek, grup i systemów społecznych
Prowadzący: dr hab. Wojciech Łukowski (Ośrodek Badań nad Migracjami UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, KBnM PAN)

Opis sesji: Inspirację do traktowania mobilności (np. przestrzennej, społecznej, wirtualnej) jako (czaso)przestrzeni gospodarowania zasobami można odnaleźć w wielu wpływowych koncepcjach (P. Bourdieu, N. Elias, transnarodowa i translokalna przestrzeń społeczna, integracja badań nad mobilność terytorialną i społeczną (motility), migracja niepełna i inne). Łatwość podróżowania, łatwość podejmowania pracy tymczasowej, łatwość nawiązywanie nowych kontaktów, łatwość uzyskiwania natychmiastowych gratyfikacji często kosztem koncentracji na bardziej długofalowych, wewnętrznie złożonych celach, przenikanie się mobilności w przestrzeni fizycznej i w przestrzeni cyfrowej to niektóre okoliczności sprzyjające postrzeganiu ruchliwości jako sposobu gospodarowania zasobami przez jednostki i grupy. Istotne jest rozpoznawanie jej wpływu na społeczności lokalne, regiony, systemy narodowe w powiązaniu z analizą prób wywierania na nią wpływu politycznego i publicznego.

3. Temat sesji: Aktywność migrantów w sferze politycznej i publicznej w państwie pochodzenia i osiedlenia.
Prowadzący sesję: dr Weronika Kloc Nowak (OBM UW), dr Magdalena Lesińska (OBM UW, KBnM PAN)

Opis sesji: Biorąc pod uwagę ilościową i jakościową dynamikę współczesnych migracji w Europie i na świecie, aktywność polityczna i społeczna migrantów staje się ważnym i aktualnym tematem badawczym. Zagadnienie ich uczestnictwa w życiu politycznym i publicznym - w kraju zamieszkania (jako rezydenci), jak i w kraju pochodzenia (jako jego obywatele) zasługuje na głębszą analizę także z powodu dynamicznie rosnącej populacji cudzoziemców w Polsce oraz polskich emigrantów osiedlających się w innych krajach i coraz częściej aplikujących tam o obywatelstwo. Celem sesji jest dyskusja nad powodami i uwarunkowaniami aktywności (lub bierności) różnych grup migrantów w transnarodowej sferze publicznej i politycznej, rolą obywatelstwa i polityki państw (pochodzenia i pobytu) oraz skutkami podejmowanej aktywności przez migrantów dla ich integracji ze społeczeństwem przyjmującym oraz utrzymywania więzi z krajem pochodzenia.

4. Temat sesji: Migracje w dobie zimnej wojny
Prowadzący sesję: dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG (Uniwersytet Gdański, KBnM PAN)

Opis sesji: Proponowana sesja obejmuje okres pomiędzy „czarną dekadą migracji” wywołaną II wojną światową, a „czarną dekadą migracji 2.0”, o której możemy debatować współcześnie analizując np. liczby i dystrybucję uchodźców podawane przez Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców ONZ. W czasie „zimnej wojny” – globalnej konfrontacji mocarstw trwającej ponad cztery dekady (1947-1989) – migracje ogrywały bardzo istotną rolę. Migranci stanowili przedmiot umów międzynarodowych, układów kończących konflikty zbrojne, programów z zakresu polityki społecznej i czystek realizowanych przez reżimy różnej proweniencji, programów pomocy humanitarnej, ale i rywalizacji propagandowej, czy wywiadowczej. Zimnowojenne migracje zasługują na dyskusję w gronie przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych aby wskazać na źródła procesów, z którymi mamy do czynienia współcześnie.

5. Temat sesji: Metodologiczne problemy badań nad migracjami - dobre praktyki i wyzwania
Prowadzący sesję: prof. Halina Grzymała-Moszczyńska (UJ, Akademia Ignacjanum w Krakowie, KBnM PAN)

Opis sesji: Tematem sesji będzie namysł nad różnymi podejściami metodologicznymi występującymi w badaniach nad migracjami. Jakie możliwości i jakie ograniczenia stawia przed badaczem podejście osadzone na gruncie poszczególnych dyscyplin akademickich. Jakie są stosunkowo dobrze poznane obszary problematyki migracyjnej, a jakie dziedziny pozostają stosunkowo słabo zbadane i warto podjąć w ich zakresie badania interdyscyplinarne.

6. Temat sesji: Procesy migracyjne z regionalnej i lokalnej perspektywy badawczo-rozwojowej
Prowadzący sesję: prof. dr hag. Romuald Jończy (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, KBnM PAN), dr hab. Przemysław Śleszyński, prof. IGiPZ PAN (KBnM PAN)
Sesja przy współpracy Komisji Geografii Osadnictwa i Ludności PTG

Opis sesji: Przedmiotem obrad sesji będą procesy migracji (emigracja, imigracja, remigracja, migracje wewnętrzne, czasowe, zarobkowe, edukacyjne), ich determinanty oraz związane z nimi konsekwencje (ekonomiczne, demograficzno-społeczne, polityczne in.) badane z perspektywy regionalnej/lokalnej lub uwzględniające regionalną/lokalną perspektywę rozwoju. Organizatorzy oczekują m.in. referatów poświęconych: społeczno-ekonomicznym problemom wyludnienia regionów i obszarów peryferyjnych oraz małych i średnich miast, migracjom edukacyjnym do ośrodków kształcenia, regionalnych i lokalnych studiów poświęconych napływowi i odpływowi ludności oraz związanych z tym działań i polityk, a także wpływem migracji na rynki pracy, rynki nieruchomości, popyt konsumpcyjny, sferę fiskalną, infrastrukturę społeczną, aktywność lokalną i in.

7. Temat sesji: Migracje zagraniczne w wymiarze regionalnym
Prowadzący sesję: prof. dr hab. Krystian Heffner (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), dr hab. Brygida Solga prof. PO (Politechnika Opolska, KBnM PAN)

Opis sesji: Celem sesji jest prezentacja zagadnień związanych z migracjami zagranicznymi dokonanej z perspektywy regionalnej (regionów, miast, obszarów wiejskich), w sposób szczególny odnoszących się do:

  • przyczyn migracji zagranicznych i ich konsekwencji w regionach odpływu,
  • skali i charakteru imigracji cudzoziemców oraz skutków w regionach napływu,
  • działań podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe w miastach i regionach w stosunku do imigrantów oraz reemigrantów (modele, strategie, polityki publiczne itp.),
  • migracje jako czynnik rozwoju miast i regionów, migracje w działaniach instytucji publicznych, znaczenie migracji w strategiach rozwoju miast i regionów,
  • migracje i migranci w przestrzeni publicznej oraz polityce miast i regionów.

8. Temat sesji: Migracje w edukacji szkolnej
Prowadzący sesję: dr hab. Joanna Wojdon, prof. UWr. (Uniwersytet Wrocławski, KBnM PAN)

Opis sesji: Zapraszam do zgłaszania referatów dotyczących dwojakiej obecności migracji w edukacji szkolnej: - Migracje w szkolnych treściach nauczania różnych przedmiotów (np. języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie), na różnych poziomach (od szkoły podstawowej po akademicki), w różnych okresach historycznych i na różnych obszarach Polski i świata. - Wpływ migracji na proces nauczania – np. losy edukacyjne polskich dzieci-emigrantów; kwestie przyjęcia dzieci imigrantów w polskich szkołach.

9. Temat sesji: Integracja dzieci imigranckich w Polsce – polityki, praktyki, edukacja
Prowadzące: prof. dr hab. Krystyna Slany (KBnM PAN, UJ), dr Justyna Struzik (UJ), dr Marta Warat (UJ), dr Magdalena Ślusarczyk (KBnM PAN, UJ)

Opis sesji: Proponowana sesja tematyczna koncentruje się na kwestii integracji dzieci imigranckich w perspektywie prowadzonych polityk i praktyk, warunków ich życia (m.in. w Ośrodkach dla Cudzoziemców), zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i tożsamości. Szczególną uwagę zwracamy na edukację dzieci imigranckich – dostępność placówek edukacyjnych, sukcesy i porażki w realizowaniu polityki integracyjnej, relacje dzieci imigranckich z rówieśnikami w szkole i społeczności lokalnej. W obliczu rosnącej imigracji do Polski i dywersyfikacji kulturowej pragniemy zwrócić uwagę na wyzwania, jakie stoją przed instytucjami edukacyjnymi w zakresie tworzenia programów nauczania i wypracowywania praktyk sprzyjających adaptacji dzieci z różnych kultur. Zainteresowanie tą tematyką wyrasta z realizowanego obecnie projektu badawczego Children Hybrid Integration: Learning Dialogue as a way of Upgrading Policies of Participation (CHILD- UP, HORIZON 2018-2020). Do udziału w sesji zapraszamy zarówno badaczy, jak i praktyków – nauczycieli i pedagogów pracujących z dziećmi imigranckimi, przedstawicieli organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na rzecz migrantów.

10. Temat sesji: Praktyki przestrzenne i zadomowienie migrantów
Prowadzący sesję: dr Magdalena Łukasiuk (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski, KBnM PAN), dr Agnieszka Trąbka (Instytut Psychologii Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński, KBnM PAN, Młodzi w Centrum Lab SWPS)

Opis sesji: Proponowana sesja eksploruje temat oswajania przestrzeni i zadomowienia migrantów w różnych wymiarach i kontekstach (vide: Zadomowienie. Konteksty empiryczne, red. M. Łukasiuk, M. Brosz, 2018). Chcemy poddać refleksji zarówno zasiedlanie miejsc (niekoniecznie) mieszkalnych i praktyki zamieszkiwania, jak i związki migrantów z miejscami znaczącymi oraz ich funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, w tym także w przestrzeni miejskiej. Interesują nas typy zadamawianych i oswajanych przestrzeni, stopień ich zadamawiania, uwarunkowania kulturowe, ekonomiczne, społeczne, a także całe spektrum mikroprocesów składających się na nie.

11. Temat sesji: Instytucje i organizacje wobec migracji
Prowadzący sesję: dr hab. Mikołaj Pawlak (Uniwersytet Warszawski)

Opis sesji: Obecność migrantów w Polsce wywołuje odpowiedź różnego rodzaju organizacji (agendy administracji centralnej, organizacje umiejscowione w samorządzie, NGO etc.), które wytwarzają procedury i strategie. Organizacje częściowo między sobą koordynują te aktywności, ale powstają też między nimi napięcia. Sesja poświęcona jest dyskusji na temat tego, jak organizowana i instytucjonalizowana jest reakcja na obecność migrantów.

12. Temat sesji: Przemiany współczesnych organizacji imigranckich
Prowadzący sesję: dr hab. Michał Nowosielski (OBM UW, KBnM PAN), dr Witold Nowak (OBM UW)

Opis sesji: Organizatorzy sesji zainteresowani są referatami poruszającymi szerokie spektrum zagadnień dotyczących organizacji imigranckich. Z jednej strony interesują nas opisy sytuacji organizacji, funkcji, jakie pełnią wobec zbiorowości imigranckich, społeczeństw kraju pobytu czy też kraju pochodzenia, z drugiej zaś analizy ich przekształceń związane ze zmianami społecznymi, procesami globalizacji, czy też sytuacją społeczną i polityczną.

13. Temat sesji: Migracje pracowników wysoko wykwalifikowanych do Polski
Prowadzący sesję: dr Kamil Łuczaj (KBnM PAN, WSIiZ Rzeszów)

Opis sesji: Zjawiska drenażu mózgów (brain drain) oraz pozyskiwania mózgów (brain gain) stanowią dość dobrze przebadane zagadnienia w kontekście osób wyjeżdżających z Polski. Zupełnie inaczej jest ze specjalistami przyjeżdżającymi do Polski, którzy rzadziej stanowią zbiorowość będącą w centrum zainteresowania migrantologów. Grupa powstała z myślą o badaczach, którzy analizują to zjawisko zarówno z perspektywy empirycznej, jak i teoretycznej.

14. Temat sesji: Współczesne migracje transatlantyckie
Prowadzący sesję: dr Anna Fiń (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), dr Agnieszka Małek (KBnM PAN, Uniwersytet Jagielloński)

Opis sesji: Migracje zamorskie, jako odrębny od kontynentalnych typ przestrzennej mobilności ludności, generują odmienne skutki, zjawiska i przemiany społeczne. Tymczasem przegląd literatury przedmiotu wskazuje na niedostatek analiz poświęconych temu zagadnieniu, szczególnie na tle dobrze zbadanych i opisanych postakcesyjnych europejskich szlaków migracyjnych. Grupa tematyczna powstała zatem z myślą o badaczach podejmujących analizę współczesnych migracji transatlantyckich, osadzonych w ramach najnowszych koncepcji teoretycznych oraz procesów rządzących przemianami współczesnych społeczeństw i kultur.

15. Temat sesji: Społeczno-ekonomiczne konsekwencje imigracji z Ukrainy do Polski
Prowadzący sesję: dr hab. Agata Górny (OBM UW, KBnM PAN)

Opis sesji: Ostanie lata naznaczone są dynamicznymi wzrostami imigracji zarobkowej do Polski, w której zdecydowanie dominują obywatele Ukrainy. Konsekwencje tego procesu obejmują szerokie spektrum czynników społeczno-ekonomicznych na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Celem proponowanej sesji jest zgromadzenie badaczy imigracji z Ukrainy do Polski i dyskusja nad tymi konsekwencjami. Do udziału w sesji zapraszamy zatem nie tylko osoby koncentrujące się w swoich badaniach na konsekwencjach migracji, ale także takie, które analizują determinanty migracji, strategie migracyjne, integrację społeczno-ekonomiczną migrantów, a także postawy polskiego społeczeństwa wobec imigracji.

16. Temat sesji: Uwarunkowania, przyczyny i skutki przestrzenne migracji wewnętrznych w Polsce
Prowadzący sesję: prof. dr hab. Romuald Jończy (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, KBnM PAN), dr Magdalena Szmytkowska (Uniwersytet Gdański), dr hab. Przemysław Śleszyński, prof. IGiPZ PAN (KBnM PAN).
Sesja przy współpracy Komisji Geografii Osadnictwa i Ludności PTG

Opis sesji: Celem sesji jest prezentacja badań oraz dyskusja problemów poznawczych, metodologicznych i aplikacyjnych w zakresie identyfikacji (skali), uwarunkowań i skutków migracji wewnętrznych dla szeroko rozumianego zagospodarowania przestrzennego, w szczególności kształtowania systemów osadniczych, transportowych, komunalnych, itp. Prezentowane zagadnienia powinny koncentrować się wokół takich zagadnień jak:

  •  identyfikacja poziomu i przestrzennych zróżnicowań migracji w szczegółowych skalach przestrzennych (gmina, miasto, aglomeracja), w tym przeobrażeń funkcjonalno-przestrzennych i społecznych;
  • geograficzne „wypychające” i „przyciągające” czynniki migracji (renta położenia, cechy szczególne przestrzeni geograficznej, atrakcyjność i nieatrakcyjność migracyjna, warunki i jakość życia, ceny gruntów i in.);
  • procesy suburbanizacji, w tym dużych, średnich i mniejszych miast oraz koszty zewnętrzne migracji, w tym chaosu przestrzennego wskutek niekontrolowanej urbanizacji;
  • przestrzenne, osadnicze, infrastrukturalne itd. skutki depopulacji wskutek emigracji;
  • przestrzenne klasyfikacje i delimitacje migracyjne.

17. Temat sesji: Stan środowiska przyrodniczego jako czynnik i skutek migracji ludności
Prowadzący sesję: prof. dr hag. Romuald Jończy (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, KBnM PAN), dr hab. Przemysław Śleszyński, prof. IGiPZ PAN (KBnM PAN)
Sesja przy współpracy Komisji Geografii Osadnictwa i Ludności PTG

Opis sesji: Zamierzeniem sesji jest poszerzenie dotychczasowej tematyki konferencji o rolę czynników środowiskowo-zasobowych w procesach migracji. Wynika to z rosnącego znaczenia uwarunkowań przyrodniczych w rozmieszczeniu ludności, wzrostu świadomości „ekologicznej”, zmianach klimatycznych itp. Czynniki te w coraz większym stopniu wpływają na decyzje związane z wyborem miejsca pracy i zamieszkania. Dyskusja powinna mieścić się zwłaszcza w dwóch związanych ze sobą obszarach relacji, tj. migracje – środowisko naturalne. Takie ujęcie z jednej strony może dotyczyć stanu środowiska i jego zasobów jako czynników „wypychających” potencjalnych migrantów (zanieczyszczenia, np. smog, hałas, ale także wspomniane zmiany klimatyczne) lub „przyciągających” (wysoka jakość środowiska, krajobrazu, dostępność zasobów). Z drugiej strony sesja dotyczyć powinna skutków, jakie migracje i związane z nią procesy antropopresji i wyludnienia powodują w szeroko pojętym obszarze środowiska przyrodniczego (zatłoczenie, zanieczyszczenia, chaos przestrzenny, hałas itd.) i jego zasobów.

18. Temat sesji: Polityka migracyjna w modelu wielopoziomowego zarządzania
Prowadzący sesję: dr hab. Patrycja Matusz-Protasiewicz, prof. UWr., dr hab. Krzysztof Jaskułowski, prof. SWPS (KBnM PAN)

Opis sesji: Polityka migracyjna przechodziła w państwach europejskich wiele zmian w ostatnich dziesięcioleciach, od pragmatycznych rozwiązań proponowanych przez miasta w latach 60. i 70. XX, po zróżnicowane modele integracji narodowej wypracowywane przez rządy centralne i wdrażane od lat 70. XX wieku, skończywszy na próbach wypracowania płaszczyzny działań wspólnotowych w ostatnich 15 latach (Program Haski, Program Sztokholmski etc). Denacjonalizacja, a co za tym idzie decentralizacja polityki migracyjnej, nie dotyczy jedynie implementowania rozwiązań, ale przede wszystkim podejmowania decyzji (policy making process). Zarządzanie polityką migracyjną stanowiło ciekawy przykład rozwoju modelu wielopoziomowego zarządzania, w którym na znaczeniu zyskiwali aktorzy lokalni (rozumiani jako władze dużych metropolii), działający indywidualnie i kolektywnie (w ramach sieci). W ramach działań podejmowanych przez Komisję Europejską (np. wdrożenie Europejskiego Funduszu Integracyjnego) coraz częściej w proces negocjowania celów i narzędzi w obszarze polityki migracyjnej byli angażowani aktorzy publiczni i prywatni reprezentujący wszystkie poziomy zarządzania, co można wiązać z rozwojem neopluralistycznego rzecznictwa interesów. Ten rozwój polityk migracyjnych skłania do szeregu pytań o współpracę aktorów poziomu transnarodowego, narodowego i lokalnego w procesie wielopoziomowego zarządzania polityką migracyjną. Przykładowe problemy wchodzące w zakres naszego zainteresowania to:

  • teoretyczne aspekty polityki migracyjnych, na przykład pojęcie integracji
  • teorie, modele i wskaźniki integracji, integracja i inne rozumienie relacji migranci - społeczeństwo przyjmujące
  • polityki/strategie migracyjne na poziomie transnarodowym, narodowym i lokalnym, relacje między instytucjami publicznymi, a aktorami prywatnymi na wszystkich poziomach MLG
  • polityka migracyjna miast a polityka rządów centralnych w kontekście tzw. Kryzysu migracyjnego
  • współpraca instytucji publicznych i prywatnych w kształtowaniu polityk migracyjnych w modelu wielopoziomowym (w tym partnerstwa publiczno-prywatne)
  • rola miast w wielopoziomowym zarządzaniu polityką migracyjną (sieci miast wymiar lokalny, narodowy i transnarodowy)

Komitet Programowy
Prof. dr hab. Janusz Mucha (KBnM PAN)
dr hab. Joanna Wojdon (UWr, KBnM PAN)
Prof. dr hab. Romuald Jończy (UE-Wr, KBnM PAN)
Dr Magdalena Lesińska (OBM UW, KBnM PAN)
Dr Wojciech Kucharski (Centrum Historii Zajezdnia)

Dodatkowe informacje organizacyjne wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie Komitetu Badań nad Migracjami PAN.

 

 

 

 

Obraz: Capri23auto z Pixabay

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2019-05-14
Data aktualizacji: 2019-05-14
Powrót
Znajdź