Komunikat archiwalny

„Ślady” w Fabryce Emalia Oskara Schindlera

Od czwartku, 13 sierpnia Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza na nową wystawę czasową „Ślady”. Wystawa jest opowieścią o śladach – obrazach II wojny światowej przekazywanych przez świadków, bohaterów ekspozycji. Dzięki nim poznajemy fragmenty historii Krakowa, które wiążą się z konkretnymi miejscami na mapie miasta.

„Ślady” w Fabryce Emalia Oskara Schindlera
Fot. materiały prasowe

Wystawa jest podróżą zarówno przez czas, jak i przestrzeń. Poruszamy się po Krakowie, w obszarze wyznaczonym wydarzeniami z lat 1939–1945, a prowadzą nas relacje bohaterów. Wystawa jest także uniwersalną opowieścią o mieście – wielokulturowym zjawisku, w którym zachodzą wspólne dla wszystkich metropolii procesy, a których wzorce możemy odczytywać na przykładzie Krakowa.

Max Ehrmann w „Dezyderacie” napisał: „każdy ma swoją opowieść”. Co jednak zrobić z tymi, którzy cudze historie przyjęli za własne i spletli je ze swym życiem? Jak należy je opowiadać? Jak ich słuchać? Do kogo właściwie należą teraz te „obce-własne” opowieści? Do tych, którzy byli pierwszymi? Czy do tych, którzy wciąż pozwalają im trwać? A może są wspólne, a tym samym należą też do nas – słuchających? Zastanówmy się nad tym wspólnie, słuchając opowieści bohaterów wystawy „Ślady”.

Bohaterów / świadków / opowiadających jest wielu. Jedenaście osób, kilkanaście adresów, kilkadziesiąt przedmiotów – z których część jest rodzajem pars pro toto pamięci bohaterów. I jest jedno miasto – Kraków, w którym wydarzyły się – i dzieją się wciąż – wszystkie opowiadane na wystawie historie.  

Wystawa, której kuratorem jest Marta Śmietana, będzie czynna od 13 sierpnia w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4. 

Ze względu na obowiązującą sytuację epidemiczną, oficjalne otwarcie wystawy zostało przeniesione do Internetu! 13 sierpnia o godzinie 18:00 zapraszamy na profil na Facebooku oraz w wydarzenie.

pokaż metkę
Autor: Wydział Komunikacji Społecznej
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY
Newsletter
newsletter
Zapisz się