Strona główna rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak Europa wita uchodźców? Wystawa zorganizowana przez Janinę Ochojską już w Krakowie

Od 8 września na Placu Świętego Ducha przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie można podziwiać wystawę “Pontonem przez morze. Jak Europa wita uchodźców?”. Wystawa została zorganizowana w Krakowie przez działaczkę humanitarną oraz posłankę Parlamentu Europejskiego, Janinę Ochojską, oraz Centrum Wielokulturowe w Krakowie.

Panorama Krakowa
Fot. Jan Graczyński

Wystawa ukazuje zdjęcia i informacyjne opisy przybliżające kwestie migracji i uchodźstwa w Europie w ostatnich kilku latach. Z jednej strony poruszające fotografie nie pozwalają przejść obojętnie obok tragicznej sytuacji osób wyruszających w drogę z obawy przed prześladowaniem i poszukujących azylu. Ekspozycja pokazuje indywidualne historie ludzi, którzy byli zmuszeni opuścić swój dom i udać się w niebezpieczną podróż na kontynent europejski. Z drugiej strony, zdjęciom towarzyszą głęboko merytoryczne opisy, statystyki i wykresy, które zwracają uwagę na społeczny, ekonomiczny i polityczny wymiar problemu migracji. Twarde dane przywołane przy zdjęciach prowokują do pytań o to, czy odpowiedź Europy na tak zwany kryzys migracyjny, sprostała skali problemu.

- Aby łatwiej nam było wyobrazić sobie, przed jakimi wyzwaniami stają osoby wyruszające w drogę pontonami do Europy, wystawa przedstawia ich wędrówkę w czterech etapach - mówi Anna Wilczyńska, członkini zespołu Centrum Wielokulturowego w Krakowie. - Na początku widzimy życie tych osób jeszcze przed wyjazdem. Potem obserwujemy na zdjęciach przyczyny pojawienia się decyzji o wyruszeniu do Europy. Następnie patrzymy na fotografie przedstawiające samo przebycie drogi przez morze. Na końcu stajemy u wejścia obozu dla uchodźców już na europejskiej ziemi - tłumaczy Wilczyńska.

Poza główną ekspozycją rozmieszczoną na Placu Świętego Ducha, wystawa ma także dodatkowe elementy w postaci prac plastycznych dzieci, które przelały na papier swoje odczucia związane z doświadczeniem migracji. Fotografie tych prac wraz z opisem można oglądać na oknach Centrum Wielokulturowego w Krakowie przy al. Daszyńskiego 22 w Krakowie.

- Jako Centrum Wielokulturowe chcemy sprawić, żeby Kraków jeszcze bardziej był przestrzenią wspierania różnorodności, równości i pokojowego współżycia wszystkich mieszkańców niezależnie od pochodzenia. Dlatego wraz z panią Janiną Ochojską podjęliśmy się zorganizowania wystawy w Krakowie - mówi Anna Wilczyńska z Centrum Wielokulturowego. - Było to dla nas szczególnie ważne, aby przypomnieć krakowianom i krakowiankom o tragedii uchodźców właśnie teraz, gdy na nowo rozgorzał konflikt w Afganistanie, a uchodźcy znowu pojawiają się na naszych granicach - dodaje Wilczyńska.

Ekspozycję można było oglądać już w kilku miastach w Polsce. Uświetniła między innymi otwarcie biura poselskiego Janiny Ochojskiej we Wrocławiu, które miało miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Wystawę jest rozmieszczona na otwartym powietrzu, dlatego można oglądać ją o dowolnej porze. Fotografie będzie można zobaczyć przy Placu Świętego Ducha w Krakowie do 29 września. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa została sfinansowana ze środków Grupy EPL w Parlamencie Europejskim.

ADRES: Plac Świętego Ducha, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2021-09-10
Data aktualizacji: 2021-09-10
Powrót
Znajdź komunikat