Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

O programie „Otwarty Kraków” w audycji „Wielokulturowe opowieści”

Na antenie radia JAZZKULTURA Mateusz Płoskonka - Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK opowiadał o genezie programu „Otwarty Kraków", jego bieżącej realizacji i stojących przed nim wyzwaniach. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu przeprowadzonego w ramach cyklu „Wielokulturowe opowieści”.

Fot. jazzkultura.pl

Mateusz Płoskonka - Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK był gościem audycji „Wielokulturowe opowieści” 28 stycznia br. Odpowiadał na pytania prowadzących - Joanny Antonik i Mery Zimny - dotyczące miejskiego programu „Otwarty Kraków” i szczegółowych działań prowadzonych w jego ramach.

Słuchacze mogli dowiedzieć się jakie powody i okoliczności towarzyszyły uchwaleniu programu oraz jakie konkretne rozwiązania wprowadza krakowski samorząd z myślą o obcojęzycznych mieszkańcach.

Wśród poruszanych w trakcie wywiadu wątków należy wymienić tłumaczenie procedur urzędowych, podnoszenie kompetencji wśród pracowników urzędu i instytucji publicznych, organizowanie konkursu Krakowski Ambasador Wielokulturowości, działanie Centrum Wielokulturowego i Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców, prowadzenie kampanii społecznych, programów edukacyjnych i badań naukowych, w tym przygotowywanych w projekcie pn. „Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji”.

Mateusz Płoskonka wskazał na istotną rolę platformy współpracy i dialogu międzysektorowego. - Bez współpracy z organizacjami pozarządowymi, bez pierwotnej współpracy ze Stowarzyszeniem INTERKULTURALNI.PL nie mielibyśmy programu „Otwarty Kraków” [...] - Cieszymy się z tego, że ta grupa podmiotów III sektora z roku na rok się powiększa - podkreślił.

W działania związane z realizacją programu zaangażowanych jest blisko 50 organizacji pozarządowych. Obecnie wypracowywana jest jeszcze szersza formuła społecznej rozmowy o wielokulturowym Krakowie.

Na pytanie o uczestnictwo Krakowa w Sieci Miast Międzykulturowych, Mateusz Płoskonka zwrócił uwagę, że - To duże wyzwanie, które także znajduje swoje odzwierciedlenie w programie „Otwarty Kraków”. Zawsze od samego początku mieliśmy aspiracje, żeby działać lokalnie i myśleć globalnie. To myślenie globalne sprowadza się oczywiście do tego, aby móc czerpać z dobrych praktyk i doświadczeń, które są właściwe dla innych samorządów, nie tylko na poziomie krajowym, ale też na poziomie europejskim.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można dowiedzieć się m.in. także o współpracy z innymi samorządami w tym metropolitalnymi, kwestiach dot. uchodźców i migracji, narzędziach wykorzystywanych w dbałości o estetykę przestrzeni publicznej, wolnej od ksenofobicznego, rasistowskiego graffiti i wielu innych związanych z programem „Otwarty Kraków”.


Program „Otwarty Kraków” uchwalony przez Radę Miasta Krakowa 14 września 2016 r.   zakłada szereg działań na poziomie instytucjonalnym oraz społecznym, na rzecz tworzenia społeczeństwa żyjącego we wspólnocie, wykorzystującego do rozwoju ludzki, ekonomiczny i kulturowy potencjał przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców, przy zachowaniu harmonii i wzajemnego szacunku.

Zapraszamy dla lektury artykułu: „Otwarty Kraków” – pięć lat realizacji programu.

 

 

 

 

 

 

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-02-02
Data aktualizacji: 2022-02-02
Powrót
Znajdź