Jak uchodźcy mogą się zaszczepić przeciw COVID-19?
W ramach Narodowego Programu Szczepień każda chętna osoba, która przekroczyła granicę może bezpłatnie zaszczepić się przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień na terenie kraju – taką decyzję podjęła administracja rządowa.
Rekomendowaną szczepionką dla dorosłych jest szczepionka jednodawkowa Vaccine Janssen J&J dla osób powyżej 18. roku życia. Możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia obejmują także dzieci, które ukończyły 5 lat. Są one szczepione dedykowaną szczepionką.
Aby zaszczepić się przeciw COVID-19 należy posiadać dokument potwierdzający tożsamość:
- dowód osobisty,
- paszport,
- tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.
W miarę możliwości, za każdym razem należy posługiwać się tym samym dokumentem.
Procedura rejestracji
Na początku należy zgłosić się do lekarza. Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. W polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się cudzoziemiec.
Po wystawieniu e-skierowania można zarejestrować się na szczepienie na jeden z dwóch sposobów:
- za pośrednictwem infolinii 989,
- bezpośrednio w dogodnym dla twojego miejsca zamieszkania/przebywania, wybranym punkcie szczepień. Zobacz mapę punktów szczepień.
Podczas rejestracji należy podać numer dokumentu, który znajduje się na e-skierowaniu.
Kwestionariusz w języku ukraińskim
Kwestionariusz wywiadu został przetłumaczony na język ukraiński i dostępny jest zarówno w punkcie szczepień oraz na stronie Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z Ukrainy.