Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Queer roundtable w Spółdzielni "Ogniwo"

W ramach miejskiego cyklu "Maj Równości" Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza 18 maja o godz. 18.30 do Spółdzielni "Ogniowo" w Krakowie na panel dyskusyjny dotyczący sytuacji osób LGBT+ w kontekście kryzysu migracyjnego i wojny w Ukrainie.

Queer roundtable
Fot. materiały prasowe

W spotkaniu  wezmą udział Aaiún Nin z Angoli (obecnie stypendystka ICORN w Willi Decjusza), Karol Wilczyński, Magdalena Dropek i Serhii Chupryna z Ukrainy, którzy będą dyskutować m.in. o tym, w jaki sposób można ułatwić osobom nieheteronormatywnym zza granicy integrację w społecznościach lokalnych w obecnym czasie nasilonych nastrojów homofobicznych? Jak tworzyć bezpieczne przestrzenie dla osób queer, które pozwolą wysunąć na pierwszy plan kluczowe dla nich problemy i potrzeby? Co wydarza się na przecięciu narodowości, migracji i tożsamości seksualnej? Jak należy rozumieć te zależności w kontekście polskim?

Punktem wyjścia dla dyskusji jest debiutancki tom poetycki Aaiún Nin "Złamane połówki mlecznego słońca" (wkrótce ukaże się w polskim przekładzie nakładem wydawnictwa Lokator), który inspirowany jest doświadczeniem dorastania i odkrywania tożsamości seksualnej w rzeczywistości postkolonialnej Afryki. Tom "Złamane połówki mlecznego słońca" ukaże się w polskim przekładzie w czerwcu tego roku nakładem Wydawnictwa Lokator.

Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

***
Aaiún Nin, urodzona w Angoli niebinarna osoba, to nie tylko poetka i artystka, ale także aktywistka, zaangażowana w walkę z dyskryminacją rasową i płciową. W roku 2016 wyemigrowała do Danii, gdzie nawiązała współpracę z artystami identyfikującymi się z kulturą queer.  Mieszkając w Kopenhadze, w swoich wypowiedziach Aaiún Nin podnosiła również kwestie dyskryminacji prawnej migrantów oraz systematycznej przemocy policyjnej w Skandynawii, a w kontekście ruchu Black Lives Matter wypowiadała się w obronie praw czarnoskórych.

Dla Aaiún Nin, która otwarcie eksploruje wątek tożsamości homoseksualnej w swojej poezji, powrót do Angoli wiąże się więc z dużym ryzykiem. Po czterech latach spędzonych w Kopenhadze, postanowiła ubiegać się o stypendium ICORN, w ramach którego w 2021 uzyskała schronienie w Krakowie, w Willi Decjusza.
Obecnie w ramach stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN mieszka w Willi Decjusza w Krakowie.

Aaiun Nin

Magda Dropek, absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez prawie 10 lat redaktorka największego i najstarszego w Polsce portalu dla ludzi LGBT, Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Od 2013 roku członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl, zajmującej się wzmacnianiem społeczności LGBT i działaniami antydyskryminacyjnymi w mniejszych miastach na południu Polski. Członkini powołanej w maju 2019 roku przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, Rady ds. Równego Traktowania, od stycznia 2020 współpracuje z biurem poselskim Maćka Gduli (Lewica) w Krakowie.

Karol Wilczyński, dziennikarz, nauczyciel i wykładowca UJ. Zajmuje się tematyką migracji przymusowych i islamofobii. Promuje edukację globalną oraz rozwiązania dotyczące integracji cudzoziemców. Współtworzy platformę Salam Lab edukującą na temat migracji i praw człowieka w języku polskim oraz wspierającą osoby w potrzebie. Tworzył reportaże m.in. z Syrii, Libanu, Turcji, a ostatnio - z pogranicza Białorusi, Litwy i Polski.

Serhii Chupryna, tłumacz, edukator i aktywista z Kijowa, który od 8 lat mieszka w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków), wolontariusz Fundacji Widowisk Masowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-05-16
Data aktualizacji: 2022-05-16
Powrót
Znajdź