Strona główna rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Projekt artystyczny „Wierzba Estery“

W niedzielę 3 lipca ulicami Chrzanowa przeszła Milcząca Procesja. Jej uczestnicy wyruszyli z okolic stacji kolejowej, następnie udali się aleją Henryka na Rynek i stamtąd na dawny Plac Estery (obecnie bezimienny), gdzie, na miejscu stojącej tu niegdyś Wielkiej Synagogi, zasadzili symboliczną wierzbę.

Wystawa - Wierzba Estery
Fot. Wystawa - Wierzba Estery | Exhibition - Esther's Willow (FestivALT)

Akt ten stanowił ukoronowanie wielomiesięcznych działań służących przywróceniu pamięci żydowskich mieszkańców miasta, podejmowanych przez FestivALT, żydowskie stowarzyszenie Sztuki i Aktywizmu, we współpracy z grupą międzynarodowych instytucji artystycznych, publicznych i prywatnych.

Wierzba Estery to projekt artystyczny stworzony przez  Martę i Katarzynę Sale z Chrzanowa oraz Roberta Yerachmiela Snidermana z Filadelfii, którego przodkowie mieszkali w Jarosławiu i Warszawie.

Projekt odwołuje się do pamięci miejsca. Do 1973 roku na dawnym Placu Estery w Chrzanowie stała Wielka Synagoga, która została wysadzona. Z biegiem lat na jej miejscu wyrosła samoistnie wierzba płacząca, nieoczekiwanie ścięta w 2018 roku. Przed hitlerowskim ludobójstwem połowę mieszkańców Chrzanowa stanowili Żydzi. Historia i pamięć o nich słabnie w mieście z każdym rokiem.

Na miejscu synagogi zasadzono więc drzewo – symboliczną Wierzbę Estery, a bezimiennemu skwerowi przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie przywrócono, póki co metaforycznie, miano Placu Estery.

Odnowiono też, znaną zarówno wśród Żydów, jak i Słowian, tradycję „milczącej wody”. Gest zasadzenia drzewa odsłania dawną, intymną przestrzeń transkulturowego doświadczenia przodków, w której społeczności żydowskie i słowiańskie miały wspólne wierzenia. W ich świecie wierzba pojawiła się jako drzewo mocy; antidotum na wirusy, choroby, bezpłodność i bóle ciała. Jako medium między żywymi, a umarłymi wierzba może ponownie stworzyć podstawę i próg wzajemnych relacji.

Oprócz milczącej procesji i wspólnego sadzenia drzewa w Chrzanowie, artyści zaprosili uczestników do udziału w wydarzeniach towarzyszących projektowi. Przez cały lipiec w galerii CentrALT przy ul. Józefińskiej 9 na krakowskim Podgórzu czynna będzie wystawa będąca kroniką i rozwinięciem chrzanowskiego projektu. Wszelkie informacje dostępne na stronie www.festivalt.com.

Współpraca:

  • Opracowanie archiwum projektu: Cheong Kin Man
  • Tłumaczenie wideo, tekstów ściennych, tekstów dr Tuszewickiego oraz instalacji słoików: Joanna Figiel
  • Tłumaczenie poezji  i tekstu rabina Nachmana: Piotr Mierzwa
  • Tłumaczenie listu Sharon Wasserteil: dr Ewa Węgrzyn
  • Spacery Milczącej Wody: Śomi Śniegocka
  • Muzyka podczas happeningu: Mojše Band

Projekt zrealizowany we współpracy z FestivALT’em, Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Allianz Kulturstiftung, Fundacją Zapomniane oraz Fundacją Urban Memory Foundation. Projekt współfinansowany ze środków Uniwersytetu Simona Frasera. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Negotiating Difficult Pasts - NeDiPa”.

Szczególny wkład w projekt wnieśli:

Kamil Bogusz, Aneta Drzewiecka, Monika Głuska-Durenkamp, ​​Jerzy Jura, Eugeniusz Kępiński, Stefania Miarczyńska, Leszek Morawiecki, Joanna Rajkowska, Magda Rubenfeld Koralewska, Anna Sadło-Ostafin, Anna Sala, Wojciech Sala, Szymon Uliasz, Dorota Walczyk, Sharon Wasserteil, Abraham Wasserteil.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-07-08
Data aktualizacji: 2022-07-08
Powrót
Znajdź