Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bezpłatne miejsca w przedszkolach dla dzieci z Ukrainy

Dzięki współpracy nawiązanej przez Miasto Kraków z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) uruchomionych zostanie ponad 200 dodatkowych miejsc w przedszkolach dla dzieci z Ukrainy. Już teraz z tej możliwości korzysta 128 dzieci, a przedszkola cały czas prowadzą rekrutację na dodatkowo utworzone miejsca.

Fot. pexels.com

Organizator działania, jakim jest krakowska Fundacja Internationaler Bund Polska, prowadzi także nabór przedszkoli publicznych i prywatnych zainteresowanych dołączeniem do projektu. Dostępna jest również mapa przedszkoli, które dysponują wolnymi miejscami dla najmłodszych.

We współpracy Wydziału Edukacji UMK z Fundacją Internationaler Bund Polska oraz przy wsparciu finansowym UNICEF przygotowano w tym roku mnóstwo działań, które są skierowane do osób przybyłych z Ukrainy oraz do ich rówieśników z Polski i innych krajów. Wiele z nich będzie kontynuowanych także w najbliższym roku.

– Jednym z zadań, które ma pomóc rodzicom z Ukrainy, jest zapewnienie bezpłatnych miejsc w przedszkolach. Dzięki dofinansowaniu UNICEF co najmniej 200 dzieci będzie mogło uczęszczać do krakowskich przedszkoli aż do końca czerwca 2023 roku. Cały czas trwa nabór przedszkoli, które mogą zapewnić dodatkową opiekę i otrzymać do 1000 zł dofinansowania miesięcznie na dziecko. Zachęcamy do zapoznania się z założeniami programu i skorzystania z tej możliwości – mówi Tomasz Kobylański z Wydziału Edukacji UMK. Finansowanie dotyczy kosztów czesnego, wyżywienia, a także innych opłat, które są pobierane w przedszkolach.

Jak dodaje Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji Internationaler Bund Polska, istotne jest to, że w każdym momencie można przystąpić do tego programu pomocowego. – Wiemy, że ciągle przyjeżdżają nowe osoby do Krakowa, i dlatego nabór przedszkoli jest prowadzony przez nas w sposób ciągły. Program jest elastyczny. Oznacza to, że nawet zmiana planów rodziców co do dalszego pobytu w Polsce i chęć wyjazdu nie blokują środków, ale dają możliwość zaproszenia kolejnych dzieci do udziału w programie – zaznacza Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji Internationaler Bund Polska. – Mamy nadzieję, że znacząco poprawi to sytuację dzieci i da im szansę na aktywny rozwój – podkreśla.

Jak dodają organizatorzy, do projektu zgłosiło się już 17 przedszkoli z całego Krakowa, które starają się zapewnić wsparcie dla jak największej liczby dzieci. Więcej informacji na temat możliwości dołączenia do projektu znajduje się na stronie ib-polska.pl. Na stronie są dostępne m.in. regulamin projektu, wzór dokumentów oraz dane kontaktowe koordynatorki projektu, która udziela dodatkowych informacji. W miejscu tym można znaleźć także mapę przedszkoli, które już dołączyły do programu i wciąż dysponują wolnymi miejscami dla dzieci z Ukrainy.

Szczegółowe informacje na temat działań realizowanych w ramach projektu są publikowane w Portalu Edukacyjnym Miasta Krakowa oraz na stronie IB Polska: ib-polska.pl/unicef. Już niebawem zostanie ogłoszona lista instytucji kultury, klubów sportowych i organizacji pozarządowych, które w ramach odrębnego zadania będą realizować bezpłatne zajęcia integracyjne w czasie ferii zimowych – zarówno dla dzieci z Polski, jak i Ukrainy. Zachęcamy do śledzenia informacji na ten temat.

pokaż metkę
Autor: Wydział Komunikacji Społecznej UMK
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2023-01-12
Data aktualizacji: 2023-01-12
Powrót
Znajdź