Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ambasadorzy wielokulturowego Krakowa wybrani

Pracują na rzecz wielokulturowości, pomagają cudzoziemcom odnaleźć swoje miejsce w Krakowie oraz włączyć się w życie miasta, a także promują dialog i wspierają inicjatywy integrujące nowych mieszkańców – to tegoroczni laureaci tytułu „Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D 2023”, który został wręczony podczas gali 7 listopada.

Fot. OTWARTY KRAKÓW
OPEN KRAKOW

Kolorowy Lajkonik za działalność z roku ubiegłego w kategorii: organizacja pozarządowa, instytucja, firma, grupa nieformalna trafił do Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab) oraz dla Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie.

Natomiast w kategorii osoba indywidualna nagrodzeni zostali: Bożydar Pająk, dziennikarz i twórca reportaży oraz Agnieszka Widacka-Bisaga Historyk sztuki, kustosz w Oddziale Muzeum Książąt Czartoryskich, związana z Fundacją Hliniszcze i Fundacją Wolno Nam.

W ramach tegorocznego naboru kandydatur do tego tytułu wpłynęły 22 zgłoszenia.

W tym roku odbyła się już szósta edycja tego konkursu.


Laureaci tytułu „Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2023”:

Kategoria – organizacja pozarządowa, instytucja, firma, grupa nieformalna:

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab) działa na rzecz dialogu międzykulturowego w Krakowie od 2021 r., czyli od momentu kiedy organizacja została utworzona. Stowarzyszenie realizuje działania edukacyjne oraz integracyjne. Działania edukacyjne w 2023 r. obejmowały m.in.: opracowanie i wdrożenie programu „Jedność w różnorodności. Edukacyjny program profilaktyczny dla szkół podstawowych”; realizację 20 warsztatów antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej, szkoleń dla osób nauczycielskich oraz edukatorskich, których celem było: zwiększenie wiedzy na temat przejawów wielokulturowości i zależności, w jakich znajduje się obecnie zglobalizowany świat; zwiększenie umiejętności identyfikowania uprzedzeń i dyskryminacji oraz sposobów reagowania na sytuacje wykluczenia i dyskryminacji; budowanie postaw empatycznych i antydyskryminacyjnych.

Przeprowadzono warsztaty dla instytucji kultury, opracowano nowe, innowacyjne narzędzie edukacyjne – grę detektywistyczną „Spadkobierca” poruszającą temat mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

Działania integracyjne obejmowały m.in. współprowadzenie wraz z Fundacją Zustricz oraz Internationaler Bund Polska Miejsca Otwartego (przy ul. Życzkowskiego 19) – miejsca spotkań, rozwoju i integracji, które powstało, aby łączyć osoby z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym z osobami mieszkającymi w Krakowie. W ramach Miejsca Otwartego Stowarzyszenie zrealizowało 633 aktywności, w których uczestniczyło prawie 3 tys. osób m.in. z Ukrainy, Białorusi, Afganistanu, Iranu, Egiptu, Turcji, Tunezji, Azerbejdżanu, Libanu, Algierii i Polski.

W ramach projektu Społeczna Przestrzeń Aktywna – stowarzyszenie zorganizowało 795 wydarzeń o różnej tematyce (m.in. kursy językowe, zajęcia plastyczne, arteterapeutyczne, wydarzenia poświęcone różnym kulturom, prowadzone przez mieszkańców Krakowa pochodzących z krajów innych niż Polska).

Organizacja prowadzi bibliotekę Salam Lab, gdzie dostępne są książki w języku ukraińskim i polskim o rozmaitej tematyce, również książki dla dzieci. Obecnie w bibliotece zapisanych jest 522 czytelników i czytelniczek.

Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie

Poradnia jest koordynatorem sieci Słonecznych Przestrzeni Wsparcia (SPW) i liderem inicjatywy – wsparcia psychologiczno-pedagogicznego osób z obszarów objętych wojną w Ukrainie. Zajęcia w SPW kierowane są do dzieci cudzoziemskich, w tym ukraińskich oraz do dzieci polskich.

Formy pomocy obejmują: diagnozę i profilaktykę trudności emocjonalnych i rozwojowych, terapię z psychologiem, pedagogiem, arteterapeutą, logopedą, rozwijanie zainteresowań, konsultacje (indywidualne i grupowe), warsztaty ukierunkowane na zapobieganie niepowodzeniom edukacyjnym, stresowi pourazowemu, podtrzymaniu więzi społecznych, zajęcia psychoedukacyjne i wspierające prawidłowy rozwój psychoruchowy.

W roku 2023 osiem Słonecznych Przestrzeni Wsparcia przyjęło 35 778 osób, w tym 25 791 dzieci i młodzieży (793 z niepełnosprawnościami). 1784 osoby skorzystały z lekcji języka polskiego, 220 szkół i 104 przedszkola z warsztatów prowadzonych w swoich budynkach.

Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne kierowane było także do pracowników oświaty, którzy mogli wziąć udział w konferencjach, seminariach, webinarach oraz skorzystać ze specjalnie przygotowanych publikacji. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wsparcie polegające na organizacji kursów języka ukraińskiego dla pracowników krakowskiej oświaty, realizowanych we współpracy z lektorami z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z osobami ze środowiska ukraińskiego.

Poradnia prowadzi także sieć wsparcia i współpracy dla asystentów międzykulturowych zatrudnionych w szkołach w Krakowie, dzięki którym uzyskują oni stałe wsparcie swoich kompetencji.

Dzięki działaniom SPW obcokrajowcy w Krakowie mogą samodzielnie znaleźć oddział przygotowawczy i szkołę zatrudniającą asystentkę międzykulturową/asystenta międzykulturowego.

Kategoria – osoba indywidualna:

Bożydar Pająk

Dziennikarz, twórca reportaży i niezależny producent medialny, który od wielu lat współpracuje z ogólnopolskimi i regionalnymi telewizjami w Polsce. Założyciel projektu REPOspolita.tv, gdzie realizuje reportaże dotyczące uchodźców, pomocy humanitarnej, sytuacji ludzi w czasie konfliktów zbrojnych oraz szerokiej gamy tematów społecznych. Jego reportaże, takie jak: „Kobiety Wędrowne” o uchodźczyniach z Czeczenii, „Z Iraku przez Białoruś” o uchodźcy z Iraku, czy „Pushback” o uchodźcy z Iranu, są dostępne w internecie i służą jako cenne źródło informacji oraz narzędzie edukacyjne.

Jego działania na rzecz dialogu międzykulturowego rozpoczęły się już w 2009 roku, kiedy to rozpoczął współpracę z programami reportażowymi TVP Kraków. Jego niezależny cykl reportaży „Jestem uchodźcą – Poznajmy się” jest znakomitym przykładem jego zaangażowania w dialog międzykulturowy. Cykl ten, wspierany przez międzynarodowy grant, składa się z pięciu filmów, które przedstawiają historie uchodźców z Czeczenii, Iraku, Iranu, Tadżykistanu oraz dzieci białoruskich więźniów politycznych.

W 2023 roku zorganizował akcję pomocową Zbroimy Ukrainę, która zakończyła się sukcesem w postaci zakupu śmigłowca MEDEVAC dla ukraińskich służb. Inicjatywa ta pokazuje jego zdolność do mobilizacji różnych grup społecznych, w tym przedstawicieli mediów, kultury i sportu, dla wspólnego celu humanitarnego.

W 2023 roku Bożydar Pająk zrealizował reportaż „Pod Mickiewiczem”, który opowiada o młodych ukraińskich uchodźcach, którzy przekształcili się ze zwykłych nastolatków i studentów w zaangażowanych aktywistów.

Przez swoje reportaże przybliża historie ludzi z różnych kultur, którzy znaleźli schronienie w Krakowie, pomagając w ten sposób w ich integracji i akceptacji w lokalnej społeczności. Jego praca jest doceniana za głębokie zaangażowanie w tematykę społeczną i humanitarną, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia.

Agnieszka Widacka-Bisaga

Historyk sztuki, kustosz w Oddziale Muzeum Książąt Czartoryskich, związana z Fundacją Hliniszcze i Fundacją Wolno Nam.

Od wielu lat wspiera rodziny z Afganistanu, Czeczenii i Kamerunu, Kenii, Ukrainy, które są mieszkańcami Krakowa. Grupa osób, którymi się obecnie zajmuje to 14 kobiet, mężczyzn i dzieci (załatwia z nimi sprawy urzędowe, tłumaczy dokumenty, wspiera ich finansowo, chodzi z nimi na koncerty i jest ich przewodniczką po Krakowie, towarzyszy im podczas wizyt lekarskich i szpitalnych).

Prowadzi wśród mieszkańców Krakowa zbiórki żywności i odzieży, laptopów i telefonów potrzebnych do nauki języka polskiego, które potem przewozi do ośrodków dla uchodźców.

Była też bardzo mocno zaangażowana w pomoc na granicy ukraińskiej, pomagając osobom uchodźczym dostać się do Krakowa. Organizowała pomoc bezpośrednio dla walczącej Ukrainy, jeżdżąc cały rok 2022 praktycznie dwa razy w miesiącu do Lwowa i Żółkwi.

W mediach społecznościowych prowadzi działalność edukacyjną z zakresu migracji, wystawia przedmioty na licytacje dobroczynne dedykowane uchodźcom, posiada zrzutkę na pomoc jednej z podopiecznych w procesie sprowadzenia do Polski kilkuletniej córeczki.

Współautorka przewodnika dla cudzoziemców Kraków miasto dla każdego.Przełamuje stereotypy na temat osób z innych kultur i realizuje dialog międzykulturowy. Jest ambasadorem integracji nowych mieszkańców Krakowa. Pomagała i pomaga uchodźcom z granicy białoruskiej i ukraińskiej.


Laureaci tytułu „Krakowski Ambasador Wielokulturowości” z lat 2019–2023:

  • Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2018
    • Kategoria – organizacje pozarządowe, instytucje, firmy, grupy nieformalne:
      • Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL
      • Fundacja Diversity Hu
    • Kategoria – osoby indywidualne:
      • Olha Menko
      • Urszula Majcher-Legawiec
  • Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2019
    • Kategoria – organizacje pozarządowe, instytucje, firmy, grupy nieformalne:
      • Chór w Kontakcie
      • Collaborate, Krakow!
    • Kategoria – osoby indywidualne:
      • Anna Wilczyńska
      • David McGirr
  • Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2020
    • Kategoria – organizacje pozarządowe, instytucje, firmy, grupy nieformalne:
      • Federacja Znaki Równości
      • Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa
    • Kategoria – osoby indywidualne:
      • Joanna Antonik
      • Ziyad Raoof
  • Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2021
    • Kategoria – organizacje pozarządowe, instytucje, firmy, grupy nieformalne:
      • Fundacja Wolno Nam
      • Centrum Kultury Podgórza
    • Kategoria – osoby indywidualne:
      • Maria Wojtacha
      • Edyta Jaśkowiak
  • Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2022
    • Kategoria – organizacje pozarządowe, instytucje, firmy, grupy nieformalne:
      • Stowarzyszenie Willa Decjusza
      • British International School of Cracow – Brytyjska Międzynarodowa Szkoła w Krakowie
    • Kategoria – osoby indywidualne:
      • Jan Słowiński
      • Jolanta Jurusik.
pokaż metkę
Autor: Wydział Komunikacji Społecznej - Biuro Prasowe - Emilia Kró
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2024-11-08
Data aktualizacji: 2024-11-08
Powrót
Znajdź