Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pomoc dla Ukrainy / Допомога для Україні

Portal "Otwarty Kraków" publikuje informacje o działaniach prowadzonych w naszym mieście przez instytucje i podmioty samorządowe, pozarządowe, placówki kulturalne, grupy inicjatywne i inne, których celem jest organizacja pomocy i wsparcia dla Ukraińców mieszkających w Krakowie, i tych, którzy do nas każdego dnia przybywają oraz Ukraińców, którzy pozostali w swoim kraju dotkniętym wojną. Nie bądźmy obojętni na ludzką tragedię. Ukraina czeka na pomoc.

Pomoc dla Ukrainy
OTWARTY KRAKÓW
OPEN KRAKOW

Filmy edukacyjne dla uchodźców / Навчальні відео для біженців

Pięć filmów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy, poruszających najważniejsze kwestie związane z pobytem w Krakowie, przygotował Urząd Miasta Krakowa we współpracy z portalem UAinKrakow.pl oraz studiem produkcyjnym Grand Fox.

5 інформаційних відео для біженців з України, які стосуються найважливіших питань, пов’язаних із перебуванням у Кракові, підготували Краківська міська адміністрація в співпраці з порталом UAinKrakow.pl та продюсерською студією Grand FOX.

Witajcie w Krakowie! / Вітаємо у Кракові

Kraków od wieków był miastem otwartym na przyjezdnych i z kraju, i z zagranicy – to część naszego dziedzictwa. W naszym mieście znajdziecie schronienie, chcemy Wam zapewnić bezpieczeństwo, ale także pomóc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Chcemy Wam pomóc, abyście mogli się w naszym mieście zadomowić i przyczyniać się do jego rozwoju. Witajcie w Krakowie!

Протягом століть Краків був містом, відкритим для відвідувачів як з усієї Польщі, так і з-за кордону. Це частина нашої спадщини. У нашому місті ви знайдете притулок, ми хочемо дати вам почуття безпеки, а також допомогти вам віднайти себе в новій реальності. Ми хочемо допомогти вам, щоб ви могли оселитися в нашому місті та зробити свій внесок у його розвиток. Вітаємо у Кракові!

Miejskie ulotki informacyjne dla uchodźców do pobrania / Міські інформаційні листівки для біженців для завантаження

Legalizacja pobytu, zakwaterowanie, podstawowa opieka medyczna, szkoła, praca – miasto przygotowało ulotki informacyjne, które pomogą osobom przybywającym z Ukrainy załatwić niezbędne formalności i zorganizować pobyt w Krakowie.

Легалізація перебування, проживання, базове медичне обслуговування, школа, робота – місто підготувало інформаційні листівки, які допоможуть людям, які приїжджають з України, виконати необхідні формальності та організувати своє перебування в Кракові.

Rozmówki dla uchodźców z Ukrainy [EN/UA/RU]

W Punkcie informacyjnym dla Obcokrajowca w Krakowie są dostępne ukraińsko-polskie rozmówki dla uchodźców z Ukrainy. Stworzone przez pracowników Punktu informacyjnego rozmówki ukraińsko-polskie można odebrać na Daszyńskiego 22. Można też zwracać się do Punktu, jeśli ktoś potrzebuje większej ilości. Słowniczki też można pobrać z naszej strony.

Pomocne zwroty w języku ukraińskim

Minirozmówki polsko-ukraińskie wraz z wymową zostały opracowane na doraźne potrzeby zapewnienia komunikacji z osobami z Ukrainy przebywającymi w Polsce. Słowniczek został opracowany przez nauczycieli akademickich ze Studium Języków Obcych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przy wsparciu i konsultacjach z pracownikami uczelni – rodzimymi użytkownikami języka ukraińskiego.

Pakiet powitalny dla cudzoziemców

Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków przygotowała „Przewodnik dla cudzoziemców mieszkających w Krakowie”, który koncentruje się na najważniejszych obszarach życia w mieście. Pakiet powitalny jest dostępny w czterech wersjach językowych (PL/EN/UA/RU).

Słownik podstawowych zwrotów ukraińsko-polskich w tramwajach i autobusach

Na monitorach w tramwajach i autobusach są wyświetlane podstawowe zwroty w językach ukraińskim i polskim. Wybrane tłumaczenia słów i wyrażeń mają pomóc obywatelom Ukrainy, którzy korzystają z komunikacji miejskiej i nie znają języka polskiego, w uzyskaniu informacji związanych m.in. z poruszaniem się w Krakowie.

Jak rozmawiać z rodzinami z Ukrainy, które gościsz u siebie?

Z myślą o osobach, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy, Polskie Towarzystwo Terapii EMDR przygotowało poradnik, jak rozmawiać z rodzinami, które uciekły przed wojną.

Zmiany w funkcjonowaniu punktu rejestracji uchodźców / Зміни в роботі пункту реєстрації біженців

W najbliższy czwartek, 26 maja oraz w sobotę, 28 maja nastąpią zmiany w godzinach funkcjonowania punktu rejestracji uchodźców zlokalizowanego w TAURON Arenie Kraków.

B четвер, 26 травня і в суботу, 28 травня, будуть змінені години роботи пункту реєстрації біженців, розташованого в TAURON Arena Kraków

Praca dla obywateli Ukrainy – tu znajdziesz oferty! / Робота для громадян України - тут Ви знайдете вакансії!

Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu uchodźców, którzy znaleźli się w Krakowie, podjęło starania o zatrudnienie. Wejście na rynek pracy stara się im ułatwić samorząd – Grodzki Urząd Pracy w Krakowie i Wydział Edukacji UMK prowadzą bazy ofert. Z kolei naukowcy mogą szukać zatrudnienia na uczelniach, w tym krakowskich, w bazie scienceforukraine.eu.

Після початку війни в Україні багато біженців, які опинилися в Кракові, почали шукати роботу. Місцева влада намагається полегшити їм вихід на ринок праці – Міське управління праці в Кракові та Департамент освіти Муніціпалітету Кракова ведуть базу вакансій. Що стосується науковці, то вони можуть шукати роботу в університетах, у тому числі й у Кракові, у базі scienceforukraine.eu.

Nabór do projektu „Małopolska niania 2.0” / Набір до проєкту „Małopolska niania 2.0”

Jeszcze do 30 maja można złożyć wniosek o dofinansowanie do zatrudnienia niani. Pomoc przewidziana jest dla osób zamieszkałych w Małopolsce, które mają pod opieką dziecko w wieku do trzech lat i chciałyby wrócić do pracy. Wsparcie obejmie 500 osób, które złożą wnioski w terminie. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Якщо ви живете в малопольському воєводстві, у вас є дитина віком до 3 років (яка народилася не раніше 1 вересня 2019 р., а також їй виповнилося не менше 20 тижнів) і з приводу потреби піклуватися про неї у вас є проблеми з прийомом на роботу / з поверненням на роботу після відпустки / зі збереженням працевлаштування, ви можете подати заявку та отримати грант на оплату роботи няні. Однією з умов отримання цієї підтримки буде ваше повернення на роботу не пізніше 01.09.2022 р.

Bezpłatne szkolenia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy / Безкоштовне навчання польській мові для біженців з України

W Krakowie liczba uchodźców, którzy znaleźli pracę sięga prawie 4 tysięcy osób. Główną barierą uniemożliwiającą aktywizację zawodową obywateli Ukrainy jest brak wystarczającej znajomości języka polskiego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych pracodawców w zakresie zabezpieczania potrzeb kadrowych, Grodzki Urząd Pracy podjął decyzję o przeprowadzeniu kursu dla uchodźców szukających pracy w Krakowie pn. „Szkolenie z języka polskiego dla obywateli Ukrainy – podstawy komunikacji w życiu codziennym”.

Основною перешкодою для професійної активізації громадян України є недостатнє знання польської мови. Для того, щоб задовольнити очікування місцевих роботодавців щодо забезпечення потреб у кадрах, Міське управління праці вирішило провести курс для біженців, які шукають роботу в Кракові, під назвою «Навчання польською мовою для громадян України – основи спілкування в повсякденному житті».

Wydawanie pakietów żywnościowych dla uchodźców wojennych / Видача продуктових пакетів біженцям

19 maja Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie rozpoczął wydawanie pakietów żywnościowych dla uchodźców wojennych. Pakiety są wydawane w namiotach na parkingu przy dawnym centrum handlowym Plaza. Wnioski o wydawanie pakietów są przyjmowane w godzinach od 8.30 do 14.00.

З четверга, 19 травня, Міський центр соціального захисту у Кракові починає видачу продуктових пакетів для біженців. Пакети роздаватимуть у наметах на автостоянці біля колишнього ТЦ «Плаза». Заявки на видачу пакетів приймаються з 8.30 до 14.00.

ABB i Tesco Technology Poland przekazały sprzęt dla szkół

Dziewięć krakowskich szkół otrzymało nowoczesny sprzęt komputerowy od firm ABB i Tesco Technology Poland. Korporacje zaoferowały pomoc tym placówkom, do których uczęszcza najwięcej uczniów z Ukrainy. Trafiły tam m.in. komputery stacjonarne, laptopy, tablety i tablice interaktywne – o łącznej wartości około 300 tys. zł.

POP – działania na rzecz obywateli Ukrainy

Krakowski Punkt Obsługi Przedsiębiorcy zaangażował się aktywnie w pomoc i wsparcie na rzecz społeczności ukraińskiej, realizując szereg działań promujących przedsiębiorczość migrantów w Krakowie.

Composers4Ukraine – FMF wspiera naszych wschodnich sąsiadów

Od lutego trwa wojna w Ukrainie. Jest to jeden z najtrudniejszych momentów we współczesnej historii Europy i nie możemy pozostać obojętni na te wydarzenia. W ramach festiwalu chcemy docenić i podkreślić zarówno heroizm ukraińskich obywateli, jak i bezinteresowną pomoc ludzi z całego świata. Wyrazem naszego wsparcia będzie koncert Composers4Ukraine, który odbędzie się w czwartek, 26 maja o godz. 19.30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wiemy, jak ważna w tym momencie jest wszelka pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów, dlatego wydarzenie zostanie połączone ze zbiórką pieniędzy.

„Dla Mamy – w dniu Jej święta”. Koncert charytatywny w Operze Krakowskiej

26 maja tradycyjnie wyrażamy miłość, szacunek i szczególną wdzięczność za ogromną, odpowiedzialną pracę, z którą wiąże się macierzyństwo. Dlatego w tym szczególnym dniu o godz. 18.30 Opera Krakowska zaprasza na wyjątkowy koncert – dedykowany wszystkim Matkom, przyjazny rodzinom z dziećmi oraz wspierający szczytny cel.

Docudays UA na Krakowskim Festiwalu Filmowym [UA]

Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ukrainie. Tegoroczna edycja miała rozpocząć się 25 marca w Kijowie. W wyniku brutalnego ataku Rosji i trwającej wojny, nie jest to możliwe. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili wesprzeć przyjaciół i wbrew okrutnemu losowi zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie…w kinie Kijów. 

Dodatkowy punkt pomocy dla obcokrajowców [UA]

Od 2021 roku w Krakowie przy Centrum Wielokulturowym przy al. Daszyńskiego 22 prowadzi swoją działalność Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. W związku z zapotrzebowaniem, otwarte zostało także dodatkowe biuro Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców z siedzibą w Galerii Kazimierz. Wejście do punktu znajduje się od strony ul. Rzeźniczej, a sam lokal mieści się na parterze, po prawej stronie.

Iнформаційний пункт для іноземців у Galeria Kazimierz відкрито Ми раді повідомити вам, що ми доступні для вас в іншому місці У Galeria Kazimierz, де іноземцям надаватимуть вичерпну консультацію, в рамках інформаційного пункту для іноземців, що працює в Мультикультурному центрі, яким разом із партнерами керує Internationaler Bund Polska.

Harmonogram porad specjalistycznych w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy Galerii Kazimierz

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem porad specjalistycznych na ten tydzień (23-27 maja) udzielanych w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców, zlokalizowanym przy Galerii Kazimierz.

Kraków uruchamia program wsparcia dla ukraińskich twórców / Краків запускає програму підтримки українських митців

Miasto Kraków przygotowało program wsparcia dla ukraińskich twórców, realizowany przez Krakowskie Forum Kultury. Jest on skierowany do obywateli Ukrainy, prowadzących działalność artystyczną, którzy opuścili terytorium swojego kraju w wyniku inwazji Rosji, przybyli do Polski po 24 lutego oraz przebywają na terenie Krakowa. Na realizację programu miasto przeznaczy 200 000 zł.

Міська гміна Краків та Краківський Форум Культури оголошують набір до програми підтримки українських митців. Програма адресована громадянам України, що ведуть мистецьку діяльність, які залишили територію України внаслідок вторгнення Росії, прибули на територію Республіки Польща з 24 лютого та перебувають на території Краківа. На реалізацію програми виділено 200 тис. злотих.

Kulturalny Kraków po ukraińsku / Культурний Краків українською

Informacje o koncertach, spektaklach, wystawach, kursach językowych i spotkaniach. Wszystko to mogą znaleźć pod jednym adresem obywatele Ukrainy, którzy w wyniku toczącej się wojny zamieszkali w Krakowie.

Інформація про концерти, спектаклі, вистави, мовні курси та зустрічі. Усе це українці, які через війну переїхали в Краків, зможуть знайти в одному місці.

Opieka okołoporodowa dla kobiet z Ukrainy / Перинатальний догляд за жінками з України

Jesteś w ciąży i potrzebujesz wsparcia? Każda obywatelka Ukrainy, która przybyła do Polski w związku z militarną inwazją Rosji, może skorzystać z opieki medycznej na terenie Krakowa. Pomoc można uzyskać w ramach konsultacji z lekarzem rodzinnym, poradnią specjalistyczną oraz w szpitalu.

Допомога чекає! Кожна громадянка України, яка приїхала до Польщі у зв'язку з військовим вторгненням Росії, може скористатися медичними послугами в Кракові. Допомогу можна отримати в рамках консультації з сімейним лікарем, у спеціалізованій клініці та в лікарні.

Krakowskie CAS-y zapraszają seniorów z Ukrainy

W naszym mieście działa  obecnie 50 Centrów Aktywności Seniorów (CAS-y), w których krakowianie 60+ aktywnie spędzają czas, spotykają się, integrują, współtworzą ciekawe projekty. Z oferty CAS-ów mogą korzystać także seniorzy, którzy przybyli do Krakowa z Ukrainy.

Pomoc uchodźcom z niepełnosprawnościami / Допомога біженцям з інвалідністю

Niepełnosprawne osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie mogą korzystać z pomocy medycznej oraz innych świadczeń na tych samych zasadach, które obowiązują polskich obywateli. W ramach pomocy osobom z niepełnosprawnościami z Ukrainy, poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Особи з інвалідністю, які втекли від війни в Україні, можуть користуватися медичною допомогою та іншими пільгами на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. У рамках допомоги особам з інвалідністю з України нижче наведено відповіді на питання, які задаються найчастіше.

Miejskie Centrum Informacji Społecznej udziela wsparcia uchodźcom z niepełnosprawnościami

Miejskie Centrum Informacji Społecznej zaprasza osoby niepełnosprawne oraz rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi na konsultacje w języku ukraińskim.

Міський центр соціальної інформації запрошує інвалідів та сімей з дітьми-інвалідами на консультації українською мовою.

Pomoc PFRON dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy / Допомога ДФРОІ біженцям-особам з інвалідністю з України

W związku z napaścią rosyjską na Ukrainę i ucieczką uchodźców z terytorium tego państwa do Polski Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnościami”. Na realizację tego programu przeznaczono 130 mln zł.

Potwierdzenie statusu osoby niepełnosprawnej dla uchodźców / Інформація міського відділу щодо справ інвалідів у Кракові

Uchodźcy z objętej wojną Ukrainy mogą starać się o potwierdzenie swojego statusu jako osoby niepełnosprawnej na terytorium Polski.

Біженці зі страждаючої від війни України, можуть подати заяву на підтвердження свого статусу як особи з інвалідністю на території Польщі.

Pomoc finansowa UNHCR dla obywateli Ukrainy / Фінансова допомога УВКБ ООН громадянам України

W TAURON Arenie Kraków działa punkt UNHCR – agencji ONZ ds. uchodźców. Punkt jest czynny w godz. 8.00–16.00, w foyer hali (wejście nr 1, od strony ul. Lema).

На TAURON Arena Kraków відкрили пункт УВКБ ООН – агентства ООН у справах біженців. Пункт працює з понеділка до 8.00-16.00 у фойє залу (вхід №1, з боку вул. Лема).

Wspieramy uchodźców – sprawdź formy i zakres pomocy

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski, w tym również do Krakowa. Sprawdź, jak możesz im pomóc oraz o jakich formach wsparcia możesz ich poinformować. Dowiesz się m.in., jak znaleźć dla nich pomoc medyczną, zajęcia dla dzieci, wsparcie psychologicznie.

Ukraińska wersja portalu bezprzemocy.krakow.pl

Miejski portal bezprzemocy.krakow.pl jest już dostępny w wersji ukraińskiej i angielskiej. Portal odnosi do kluczowych miejsc wsparcia, z których może skorzystać każdy mieszkaniec i mieszkanka miasta.

Nie dla przemocy seksualnej wobec kobiet z Ukrainy

Zbrojna agresja Rosji na terenie Ukrainy spowodowała, że w Polsce schronienia szuka wiele osób. Wśród niezliczonych aktów pomocy, niestety nie można wykluczyć nadużyć. W dużej mierze osoby przybywające z Ukrainy to kobiety i dziewczyny, które mogą być narażone na przemoc, szczególnie przemoc seksualną.

Zajęcia sportowe dla młodzieży z Ukrainy / Спортивні заходи для молоді з України

Fundacja Centrum Inicjatyw Sportowych od 21 marca realizuje program zajęć skierowany do dzieci i młodzieży uchodźczej z Ukrainy. W Hali 100-lecia Cracovii wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych cyklicznie odbywają się zajęcia sportowe, lekcje języka polskiego, oraz spotkania z psychologiem.

Posiłki dla uchodźców przy Plazie / Харчування біженців у колишньому торгівельному центрі Plaza

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z World Central Kitchen uruchomili wydawanie posiłków dla obywateli z Ukrainy przy dawnym centrum handlowym Plaza na al. Pokoju 44.

Numer PESEL - do czego jest potrzebny obywatelom Ukrainy? / Номер PESEL – для чого є потрібний громадянам України?

Numer PESEL uprawnia do uzyskania pomocy socjalnej oraz wszelkich innych świadczeń. Nie jest natomiast konieczny aby otrzymać oferty pracy, podczas wizyty u lekarza, czy zapisywania dziecka do szkoły lub przedszkola.

Ідентифікаційний номер PESEL дає право на соціальну допомогу та інші пільги. Однак він не є обов’язковим для отримання пропозиції роботи, під час відвідування лікаря чи зарахування дитини в школу чи садок.

PESEL dla uchodźców także w gminach podkrakowskich / Біженці можуть отримати номер PESEL також у ґмінах поблизу Кракова

Trwa proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego. W związku z dużą liczbą osób, przybywających do TAURON Areny Kraków, proponujemy, aby w miarę możliwości załatwić sprawę w punktach prowadzonych w podkrakowskich miejscowościach. 

Na pomoc zwierzętom z Ukrainy [UA]

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego organizuje zbiórkę dla Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zapraszamy do udziału!

Pomoc dla zwierząt z Ukrainy

Podczas każdej wojny bezbronnymi ofiarami są także zwierzęta, nie tylko te które zostały w miejscu konfliktu, ale także te które uciekły do obcego kraju. Zwierzęta mają znacznie bardziej wyostrzone zmysły niż człowiek, tym samym więc bardziej odczuwają hałas towarzyszący wojnie. Dodatkowe przerażenie może wywoływać nowe miejsca zamieszkania czy trudy ucieczki. Niejednokrotnie podczas takiej podróży miały też ograniczony dostęp do jedzenia i picia, więc mogą być odwodnione i wygłodzone.

Zaszczep się przeciw COVID-19 / Зробіть щеплення від COVID-19

W Polsce od stycznia 2021 roku realizowany jest Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Każda chętna osoba powyżej 5. roku życia może zaszczepić się przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień na terenie Krakowa. SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 SĄ BEZPŁATNE!

У Польщі з січня 2021 року діє Національна програма вакцинації проти COVID-19. Будь-яка людина старше 5 років може зробити щеплення проти COVID-19 у будь-якому пункті вакцинації в Кракові. ВАКЦИНАЦІЯ від COVID-19 БЕЗКОШТОВНА!

Gdzie i jak zgłosić wolne miejsce zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie przyjmuje zgłoszenia od osób i podmiotów, które wyrażają gotowość zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Konto miejskie na darowizny dla Ukrainy

W pomoc dla Ukrainy od początku wojny zaangażowane są instytucje miejskie, mieszkańcy i wolontariusze. Teraz można wesprzeć potrzebujących nie tylko uczestnicząc w zbiórce darów, ale także przekazując darowiznę na specjalnie utworzone konto. Wpłat można dokonywać w różnych walutach, a w tytule przelewu należy wpisać „Pomoc dla obywateli Ukrainy”. Dotychczas na konto wpłynęło 85 798,86 zł, 10 000,00 dolarów i 1 995,11 euro (stan na 23 maja).

Jednorazowe świadczenie pieniężne dla obywateli Ukrainy / Пункт прийому заяв на виплату одноразової грошової допомоги громадянам України на TAURON Arena Krakow

Rozpoczęto przyjmowanie wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Pomoc przeznaczona jest dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli ukraińsko-polską granicę od 24 lutego i zostali już wpisani do rejestru PESEL. W Krakowie przyjmowanie wniosków odbywa się wyłącznie w TAURON Arenie Kraków.

Punkt rejestracji uchodźców w TAURON Arenie Kraków / Місце реєстрації для біженців у TAURON Arena Kraków

Trwa proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego. W Krakowie zorganizowany został jeden, centralny punkt nadawania numeru PESEL – w TAURON Arenie Kraków. Numer PESEL można także otrzymać w punktach organizowanych przez gminy podkrakowskie. 

Wypłata świadczeń dla Polaków goszczących uchodźców – złóż wniosek

Uchwalona ustawa o pomocy ukraińskim uchodźcom określa zasady legalizacji pobytu oraz pakiet świadczeń i ulg dla obywateli Ukrainy. Świadczenia mają również otrzymać Polacy, przyjmujący uchodźców z Ukrainy. Poniżej przedstawiamy zasady, na podstawie których podmioty, w tym fizyczne, będą mogły uzyskać świadczenia.

Bezpłatna komunikacja wydłużona i nowe zasady abonamentów dla uchodźców / Продовжено безкоштовний проїзд та нові правила абонементів для біженців

Od 1 kwietnia nie są wydawane abonamenty dla uchodźców z Ukrainy uprawniające do bezpłatnego parkowania na Obszarze Płatnego Parkowania. Miasto przygotowało również projekt uchwały, w którym wydłużony został okres bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców do 31 maja.

З п’ятниці, 1 квітня, для біженців з України, які мають право на безкоштовне паркування на платній стоянці, не оформлятимуться абонементи. Також у місті підготували проект постанови, який продовжить термін безкоштовного проїзду в громадському транспорті для біженців до 31 травня.

Kraków pomaga Ukrainie – podsumowanie działań

Od chwili wybuchu wojny na Ukrainie do Krakowa przybyło ok. 177,5 tys. osób, które potrzebują schronienia i pomocy. Dla miasta przyjęcie uchodźców to ogromny wysiłek i wyzwanie. Prowadzone są liczne działania, które mają ułatwić naszym gościom pobyt w Krakowie, nie destabilizując sytuacji mieszkańców.

Miejsce schronienia i Szafa Dobra w Plazie

Nieczynna galeria handlowa Plaza staje się kolejnym miejscem tymczasowego zakwaterowania dla ok. 390 uchodźców z Ukrainy. W dawnej galerii otwarto także Szafę Dobra – miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież.

Poszukujemy wolontariuszy

Miasto poszukuje wolontariuszy do pracy w punktach przy Dworcu Głównym PKP, namiotach przy Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz innych miejscach gdzie przybywają uchodźcy wojenni. Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu, prosimy o zgłaszanie się poprzez formularze.

Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym

Kraków przejął od wojewody ciężar koordynacji i prowadzenia punktu relokacyjno-informacyjnego dla uchodźców na Dworcu Głównym.

Krakowskie kluby sportowe włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy/Краківські спортивні клуби долучаються до допомоги біженцям з України

Do Krakowa docierają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Od blisko dwóch tygodni miasto prowadzi szereg działań mających na celu pomoc dla przybyszy zza wschodniej granicy. W sytuacji kryzysowej, do działań włączają się również krakowskie kluby sportowe, udostępniając bazę noclegową oraz organizując liczne zajęcia sportowe, na które zapraszają przybyłą do Krakowa społeczność ukraińską. W TAURON Arenie Kraków przygotowana została natomiast Dziecięca Przystań.

Edukacja w Krakowie – informacja dla osób przybywających z Ukrainy / Освіта в Кракові – інформація для людей, які приїжджають з України

Szczegółowe informacje na temat edukacji w Krakowie. / Детальна інформація щодо навчання у Кракові.

Bank informacji o nauczycielach z Ukrainy

Miasto uruchomiło bank informacji o nauczycielach z Ukrainy, którzy są zainteresowani podjęciem pracy w krakowskiej oświacie. Znajduje się w nim już kilkadziesiąt ofert. Korzystać z nich mogą dyrektorzy szkół i przedszkoli poszukujący kandydatów na stanowiska asystenta kulturowego czy pomocy nauczyciela.

Dziecięca Przystań / Дитячя Гавань w TAURON Arenie Kraków

Zajęcia sportowe, animacje dla najmłodszych, miejsce odpoczynku – to wszystko czeka na dzieci i ich opiekunów z Ukrainy w Dziecięcej Przystani, która od 8 marca działa w TAURON Arenie Kraków. Zgłoszenia są przyjmowane pod nr tel. 146 146 146, przez formularz internetowy albo osobiście w TAURON Arenie Kraków.

Nowy punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy w EXPO Kraków

W EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 uruchomiono punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. Punkt będzie czynny codziennie od 15:00 do 18:00. Dary zbierane są w sali Praga.

Bezpłatna pomoc prawna dla osób uciekających z Ukrainy

 

Bezpłatne konsultacje z radcą prawnym [EN/UA/RU]

Zapraszamy wszystkie osoby uciekające z Ukrainy i potrzebujące pomocy prawnej na bezpłatne konsultacje z radcą prawnym dr Adamem Bulandrą, specjalistą prawa imigracyjnego. Konsultacje odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-23:00.

Запрошуємо всіх людей, які втікають з України та потребують юридичної допомоги, на безкоштовні консультації до юрисконсульта доктора Adam Burlanda спеціаліста з імміграційного права. Консультації відбуватимуться з понеділка по п’ятницю з 17:00 до 23:00.

Profil Zaufany dla uchodźców z Ukrainy / Довірений Профіль для біженців з України

Uchodźcy ukraińscy, którzy nie znają języka polskiego, a chcą założyć Profil Zaufany, mogą skorzystać z usług konsultanta ds. cudzoziemców w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa. Konsultant mówi biegle w języku ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim, pomoże także w procesie rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej.

У зв’язку із запланованим прийняттям спеціального закону для біженців, що прибувають з України, Центр обслуговування підприємців Краківської міської адміністрації повідомляє, що іноземці, які не знають польської мови та хочуть створити Довірений Профіль, можуть скористатися послугами консультанта для іноземців, який вільно володіє українською, російською та англійською мовами. Консультант також допоможе в питаннях реєстрації Індивідуальної Підприємницької Діяльності.

Założenie firmy w CEIDG – sprawę załatwisz także w j. angielskim

Wydział Spraw Administracyjnych proponuje cudzoziemcom, chcącym założyć firmę w CEIDG, obsługę w języku angielskim. Punkt zlokalizowany jest przy ul. Wielickiej 28A.

Kultura i czas wolny – propozycje dla ukraińskich gości

Krakowskie instytucje kultury, placówki edukacyjne i firmy angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom na różne sposoby. Oprócz zbiórek i pracy wolontariuszy, przygotowały specjalną ofertę i zajęcia w języku ukraińskim, a także organizują przyjazne miejsca spotkań. Szczególnym adresatem tych propozycji są najmłodsi goście z Ukrainy i ich rodzice.

Wsparcie psychologiczne dla społeczności ukraińskiej / Психологічна підтримка української громади

Wojna odciska piętno na psychice każdego, kto się z nią zetknął. Tragiczne wydarzenia na długo stają się częścią życia nie tylko żołnierzy, ale także uciekających cywilów, wśród których są także dzieci. Aby pomóc w zmaganiach z traumą wojenną, miasto podejmuje działania ułatwiające obywatelom Ukrainy, zarówno dorosłym, jak i najmłodszym, dostęp do pomocy psychologicznej.

Pomoc medyczna dla uchodźców / Повідомлення для громадян України щодо медичної допомоги

Obywatel Ukrainy może skorzystać z opieki medycznej na terenie Krakowa, jeśli posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, które potwierdzają legalny pobyt na terytorium Polski, po przekroczeniu granicy nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r.

Громадяни України, що мають документ, виданий Прикордонною Службою Республіки Польща, або штамп від Прикордонної Служби Республіки Польща у проїзному документі, що підтверджує законне перебування на території Республіки Польща, після перетину кордону від 24 лютого 2022 року у зв’язку зі збройним конфліктом на території України можуть отримати медичну допомогу в Кракові.

Bezpłatne okulary i soczewki dla uchodźców z Ukrainy

10 000 bezpłatnych, wybranych okularów i soczewek kontaktowych wraz z bezpłatnym badaniem wzroku, zaoferowały uciekającym z Ukrainy salony optyczne Vision Express.

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy/Медична допомога біженцям з України

Grupa ENEL-MED oferuje pomoc medyczną dla uchodźców z Ukrainy (dorosłych i dzieci) w oddziałach Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej osoby z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych wizyt u lekarza internisty i pediatry.

Медична допомога біженцям з України (дорослим та дітям) у відділеннях медичного центру «enel-med». В рамках первинної медико-санітарної допомоги біженці можуть скористатися безкоштовними відвідуваннями терапевта і педіатра.

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Grupa „Medycy dla Ukrainy” oferuje pomoc medyczną uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje takiego wsparcia, wyślij zgłoszenie na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com.

Soboty w przedszkolu „Krasnal”/Суботи в дитячому садку «Краснал»

Zapraszamy do nas Dzieci i ich Rodziców lub Opiekunów, którzy z powodu wojny musieli ewakuować z Ukrainy.

Запрошуємо дітей та їхніх батьків чи опікунів, яким через війну довелося евакуюватися з України.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie zaprasza do kontaktu [UA/RU/EN]

Jesteśmy solidarni z Ukrainą! Jeśli Ty lub Twoi bliscy potrzebujecie wsparcia w związku z rosyjską ofensywą na Ukrainę, to jesteśmy dla Was na Daszyńskiego 22 w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców: tel. +48 887 201 598, e-mail: punkt@open.krakow.pl

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie poszukuje wolontariuszy [EN/UA/RU]

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.

Przychodnia weterynaryjna dla zwierząt uchodźców

Przychodnia weterynaryjna „Uniwersytecka” UR znajdująca się przy ul. Cygańskiej 12/7, zaprasza uchodźców wraz ze swoimi potrzebującymi pomocy pupilami do skorzystania z bezpłatnej opieki.

Sztama z Ukrainą — polska młodzież wspiera uczniów z Ukrainy

Od kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, do Polski przybyło ponad milion osób. Wśród nich są setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy najprawdopodobniej będą kontynuować naukę w polskich szkołach. Dla wielu z nich może to być niezwykle stresujące. Będą zastanawiali się, jak zareaguje na nich polska młodzież, lub jak poradzą sobie w innej szkole. Młodzi ludzie chcą pomóc im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, dlatego powstała akcja społeczna #SztamazUkrainą. W jej ramach uczestnicy olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii nakręcili film, w którym deklarują swoim ukraińskim rówieśnikom konkretne wsparcie mentalne.

 

INFORMACJE KOALICJI OTWARTY KRAKÓW

 


Krakowski autobus pełen darów pojechał do ukraińskiego miasta Chmielnicki

W związku z dramatycznym apelem władz ukraińskiego miasta Chmielnicki, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję o przekazaniu jednego autobusu. Władze Chmielnickiego pilnie potrzebują pojazdów do przewozu uchodźców z rejonu, gdzie trwa wojna, do bezpiecznych miejsc na zachodzie Ukrainy. Sytuacja jest na tyle trudna, że liczy się każdy pojazd, który może pomóc w transporcie uciekających przed wojną Ukraińców.

UNICEF z pomocą Krakowowi

Z kolejną propozycją pomocy Krakowowi w przyjmowaniu i opiece nad uchodźcami z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście, zwróciła się organizacja UNICEF. 30 marca jej przedstawiciele, reprezentowani przez tzw. zespół emergency wraz z Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska Markiem Krupińskim, złożyli wizytę Prezydentowi Krakowa. Celem spotkania było przedstawienie możliwości wsparcia przez UNICEF działań samorządu Krakowa w zakresie opieki nad najmłodszymi uchodźcami.

Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców z wizytą w Krakowie

Sytuacja uchodźców w Krakowie oraz zakres pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy, a także uruchomienie programu wsparcia finansowego i utworzenie przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców w Krakowie (UNHCR) – to główne tematy rozmów, które towarzyszyły wizycie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Filippo Grandiego z Prezydentem Miasta Krakowa, Jackiem Majchrowskim.

Ambasador Ukrainy dziękuje polskim miastom za wsparcie

„Nie ma chyba w Polsce ani jednego miasta czy samorządu lokalnego, które by w ciągu ostatniego miesiąca nie uznały za swój szlachetny obowiązek udzielenie pomocy Ukraińcom, którzy z dnia na dzień znaleźli się bez dachu nad głową” – napisał Andrij Deszczycia, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej w liście skierowanym do przedstawicieli polskich samorządów.

Rezolucja Rady Miasta w sprawie opieki medycznej dla uchodźców wojennych

Rada Miasta Krakowa w rezolucji skierowanej do premiera i parlamentu zaapelowała o niezwłoczne podjęcie pilnych działań mających na celu przygotowanie i wdrożenie rozwiązań formalno-prawnych, które pozwolą zapewnić opiekę medyczną uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Kraków przekazał miastu Lwów pięć autobusów

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego MPK SA przekazało miastu Lwów pięć autobusów wypełnionych darami. Są to autobusy marki Solaris z 2009 roku o długości 12 metrów. Pojazdy są w pełni sprawne i do tej pory były eksploatowane na krakowskich liniach.

Inicjatywa OWHC na rzecz ukraińskiego dziedzictwa kulturowego

„Jako wspólnota historycznych miast, OWHC jest dziś zjednoczona z mieszkańcami Ukrainy. Zachęcam członków OWHC do rozważenia wszelkiej możliwej pomocy dla miasta Lwowa, ukraińskich miast Światowego Dziedzictwa i miast historycznych oraz wszystkich obywateli tego zranionego kraju” – napisał w swoim apelu prezydent OWHC Jacek Majchrowski. W nawiązaniu do tej odezwy sekretarz generalny Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa ogłasza inicjatywę na rzecz ukraińskiego dziedzictwa kulturowego (OWHC-IUCH).

Ukraińskie miasta dziękują krakowianom

Kolejne ukraińskie miasta potwierdzają odebranie transportów darów z Krakowa. Pomoc dotarła już m.in. do Jaworowa w obwodzie lwowskim, Białej Cerkwi koło Kijowa, Włodzimierza Wołyńskiego i Chmielnika.

Miasta Biała Cerkiew i Jaworów dziękują krakowianom

Kolejne ukraińskie miasta potwierdzają odebranie transportów darów z Krakowa. Do Jaworowa w obwodzie lwowskim dotarła pomoc dla wojskowych. Z kolei do Białej Cerkwi koło Kijowa dotarły medykamenty zebrane przez krakowian.

Miasto Wołodymyr Wołyński dziękuje krakowianom

Władze miasta Wołodymyr Wołyński potwierdzają, że transport darów z Krakowa dotarł na miejsce. Teraz rzeczy są na bieżąco przekazywane potrzebującym. Z Krakowa wyjechało już 20 tirów z darami, zgromadzonymi podczas miejskiej zbiórki. Nadal można przyłączyć się do akcji, która odbywa się na Stadionie Miejskim im. H. Reymana.

Radni zdecydowali o końcu współpracy z Moskwą i Sankt Petersburgiem

2 marca, podczas sesji, Rada Miasta Krakowa uchwaliła rezolucję dotyczącą stanowczego sprzeciwu wobec aktu agresji Rosji w Ukrainie. Jednogłośnie zdecydowano również o zakończeniu współpracy Krakowa z rosyjskimi miastami partnerskimi – Moskwą i Sankt Petersburgiem.

Łańcuch solidarności z Ukrainą

Dwa tysiące osób wzięło udział w niedzielnej manifestacji „Stand with Ukraine” na Rynku Głównym w Krakowie. Następnie tłum skierował się w stronę placu Biskupiego przed rosyjski konsulat.

Apel do rządu o odblokowanie transportów na polskiej granicy

Krakowianie okazali się niezawodni, zebrano mnóstwo darów dla Ukraińców. Okazuje się jednak, że transport nie może przejść naszej granicy. Służby celne przyjmują bowiem transporty w mocno ograniczonym zakresie. Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa zaapelował do przedstawicieli polskiego rządu o pilne udrożnienie tego kanału.

Apel Jacka Majchrowskiego – prezydenta OWHC [EN]

„OWHC wzywa odpowiedzialne władze do powstrzymania ataków i niedopuszczenia do wyrządzenia szkód ludności cywilnej oraz wszystkim formom kultury i tożsamości, w tym dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu. Jako wspólnota miast historycznych, OWHC jest dziś zjednoczona z mieszkańcami Ukrainy” – napisał w swoim apelu prezydent Jacek Majchrowski, który jest również prezydentem Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.

Kraków solidarny z Ukrainą

Teraz, gdy już wiemy, że wojna stała się faktem, Kraków przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i gotowości wsparcia. Specjalną odezwę wystosował prezydent Jacek Majchrowski. W czwartek o godz. 12.15 z wieży ratuszowej zabrzmiał dzwon Bolesław.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-02-25
Data aktualizacji: 2022-05-25
Powrót