Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wsparcie psychologiczne dla Ukraińców w Krakowie

W związku z działaniami wojennymi, które trwają na terytorium Ukrainy, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie zapewnia pomoc psychologiczną obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie Krakowa. Miasto zadba również o ukraińskich uczniów, którzy uczęszczają do krakowskich szkół.

Flaga Ukrainy
Fot. Biuro Prezydenta Ukrainy, president.gov.ua / CC BY 4.0

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie ośrodka przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82.

Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe, w tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Ośrodek jest czynny całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Pomoc dla dzieci i młodzieży

Z myślą o dzieciach i młodzieży ukraińskiej, którzy uczęszczają do krakowskich szkół i którzy w oczywisty sposób bardzo przeżywają to, co dzieje się obecnie w ich ojczyźnie, miasto uruchomi specjalne telefony zaufania w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Będą mogli z nich korzystać zarówno uczniowie, jak i ich rodzice.

– Chcemy też jak najszybciej zorganizować specjalne szkolenia/warsztaty dla nauczycieli, wychowawców, szkolnych psychologów i pedagogów, które pomogą im w zdobyciu podstawowych kompetencji do pracy z dziećmi i dorosłymi z traumą wojenną – mówi wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska. Szkolenia będzie koordynować jedna z krakowskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, mająca największe doświadczenie w pracy z dziećmi i uczniami z doświadczeniem migracyjnym. Zajęcia poprowadzą specjaliści m.in. z Collegium Medicum UJ(Katedra Psychiatrii), Ośrodka Interwencji Kryzysowej, psycholog wojskowy.

W związku ze spodziewaną falą uchodźców z Ukrainy miasto chce zatrudnić więcej asystentów kulturowych – w tej roli świetnie sprawdziliby się ukraińscy nauczyciele. Miasto ma informacje od Związku Nauczycielstwa Polskiego, że do Krakowa zmierzają nauczyciele z Ukrainy. Bardzo ważne jest to, że Kraków ma duży potencjał, jeżeli chodzi o osoby, w tym nauczycieli, z uprawnieniami do nauczania języka polskiego jako obcego, bo będzie to bardzo pomocne także w przypadku konieczności przygotowania językowego nauczycieli ukraińskich.

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie – wsparcie znajdziesz tutaj

Sytuacja jest trudna, uczniom ukraińskim jest bardzo ciężko, większość z nich ma przecież za naszą wschodnią granicą rodziny, przyjaciół i znajomych. Stres i lęk, jaki im towarzyszy, starają się łagodzić nauczyciele, którzy są w tych dniach bardzo zmobilizowani, wymieniają się doświadczeniami i dostępnymi materiałami dydaktycznymi, aby jak najlepiej sprawować opiekę nad dziećmi i młodzieżą dotkniętymi konfliktem. Dyrektorzy zwracają też uwagę, że w niektórych klasach razem uczą się dzieci ze skonfliktowanych narodowości (Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini) i trzeba zadbać o to, aby trudna sytuacja polityczna nie przekładała się na relacje koleżeńskie.

pokaż metkę
Autor: krakow.pl
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-02-25
Data aktualizacji: 2022-03-23
Powrót
Znajdź