Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak pomóc Ukraińcom, którzy dotarli do Krakowa?

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski, w tym również do Krakowa. Sprawdź, jak możesz im pomóc oraz o jakich formach wsparcia możesz ich poinformować. Dowiesz się m.in. jak zgłosić chęć udostępnienia lokalu, znaleźć dla nich zakwaterowanie, pomoc medyczną, gorące posiłki, poradnie psychologiczne.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Całodobowe centrum kryzysowe dla uchodźców – ul. Radziwiłłowska 3

Punkt zapewnia potrzebującym pożywienie, możliwość odpoczynku, a także kontaktuje z osobami udostępniającymi pokoje i mieszkania do tymczasowego zakwaterowania. Кризовий центр для біженців 24/7 організований ГО «Сім’ї без кордонів» адреса: Radziwiłłowska 3.

Gorące posiłki

Zupa i drugie danie dla uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Krakowa są wydawane od godz. 13.00 przy ul. Radziwiłłowskiej 3.

Medycy dla Ukrainy

Medycy oferują pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, wyślij zgłoszenie na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com. Zgłoszenia można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród medyków znajdują się lekarze, udzielający specjalistycznej pomocy. 

Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Krakowie

Na dworcu PKP w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki Wydział ds. Cudzoziemców, otworzył specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim. Punkt uruchomiono we współpracy z PKP – tuż przy peronie nr 4. Na razie będzie on czynny od godz. 6.00 do godz. 22.00.

Schronienie

Schronienie dla obywateli Ukrainy w Małopolsce, całodobowa infolinia województwa: 12 210 20 02 || Шукаєте притулок у Кракові та його околицях? Гаряча лінія: 004 812 210 20 02.

Zakwaterowanie, udostępnianie lokali dla uchodźców z Ukrainy

Zainteresowani powinni zgłaszać się bezpośrednio do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 12 392 11 15, 12 392 13 00, e-mail: czk@malopolska.uw.gov.pl.

Ponadto oferty od mieszkańców Krakowa gotowych udostępnić lokale dla uchodźców z Ukrainy mogą być przekazywane do Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa na adres e-mail: czk@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 59 99, 12 616 99 91. Krakowianie zgłosili już 270 lokali, które mogą udostępnić. Liczba mieszkań cały czas wzrasta.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców i Centrum Wielokulturowe

Osoby potrzebujące informacji prosimy o przesyłanie zapytań na adres: punkt@open.krakow.pl lub kontakt telefoniczny pod numerem 887 201 598. Dyżury konsultantów będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 oraz w sobotę i niedzielę 9.00-19.00. Więcej informacji tutaj.

Centrum Wielokulturowe 

Centrum znajduje się przy al. Daszyńskiego 22, nr tel. 887 201 598, Facebookwww.otwarty.krakow.pl. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, 9.00–19.00 oraz w każdy ostatni weekend miesiąca (sobota, niedziela) 9.00–14.00.

Punkt informacyjny udziela ogólnych porad, wspiera obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy szkole. Pomaga w tłumaczeniach zarówno pisemnych jak i na żywo podczas spotkań. Zapewnia także pomoc psychologiczną w siedzibie centrum lub online.

Zasady wjazdu Ukraińców do Polski

Szczegóły znajdziesz tutaj.

Pomoc prawna

Radcy prawni z Centrum Wielokulturowego bezpłatnie udzielają indywidualnych porad, przygotowują opinie prawne oraz pomagają w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt. Ta usługa jest świadczona również w wersji online. Dyżury radców prawnych w centrum przy al. Daszyńskiego 22 odbywają się w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 oraz w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00. Z prawnikami można także kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. +48 510 080 765 (wtorki) i +48 510 065 321 (czwartki).

Zostań wolontariuszem i pomóż uchodźcom

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.

Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, koniecznie do nas zgłoś się poprzez formularz. Szczegóły tutaj.

Praca i legalizacja pobytu

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 działa infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy: tel. 12 210 20 20.

Pomoc psychologiczna

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82.

Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe tutaj, w tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu. 

Zajęcia dla dzieci ukraińskich

Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 informuje, że od dziś do piątku, 4 marca, w godz. 9.00-15.00 organizuje opiekę dla dzieci z Ukrainy. Maksymalnie centrum może przyjąć 50 dzieci, którymi zajmą się nauczyciele. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją: 12 430 00 15 wew. 211.

Zwierzęta – pomoc w transporcie i opiece w Krakowie

  • Psy i koty – uproszczona procedura wjazdu na teren Polski kliknij tutaj.
  • Pomoc KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami: miejsce dla zwierząt, schronienie, leczenie, karma – nr tel. 12 421 26 85, 12 429 43 61

Darmowa komunikacja miejska

Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Więcej informacji tutaj.

Przewodnik po Krakowie dla cudzoziemców

Pakiet powitalny dla cudzoziemców, przyjeżdżających do Krakowa jest dostępny w czterech wersjach językowych (PL/EN/UA/RU). Pobierz przewodnik tutaj.

pokaż metkę
Autor: krakow.pl
Osoba publikująca: Sylwia Drożdż
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-02-28
Data aktualizacji: 2022-02-28
Powrót
Znajdź