Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs literacki „My po 24 lutego 2022”

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Fundacja Ośrodka KARTA ogłaszają konkurs literacki pod hasłem „My po 24 lutego 2022”. Czekają na teksty, które będą autentycznym świadectwem i zapisem emocji osób, które po brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, przeżyły coś szczególnego, czym pragną się podzielić i mają potrzebę nadania temu formy artystycznej. Prace konkursowe (tj. opowiadanie, mikrodramat lub narrację epistolarną) można nadsyłać w językach polskim, ukraińskim, rosyjskim, białoruskim i angielskim do 30 listopada.

Celem konkursu jest pozyskanie wartościowych dzieł literackich poświęconych jednemu z najbardziej niezwykłych zdarzeń społecznych, jakie przytrafiły się Polakom, Ukraińcom i przedstawicielom innych narodowości, po brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, czyli w okresie od 24 lutego 2022 roku do dnia dzisiejszego. Organizatorom zależy na pracach, dla których impulsem jest rzeczywiste, nowe doświadczenie: wywołane wojną, konfrontacją z nieznanymi wcześniej ludźmi oraz wzajemnym, wymuszonym przez sytuację spotkaniem narodów – polskiego, ukraińskiego, a ewentualnie też innych.

Wojna za wschodnią granicą Polski spowodowała potężny wstrząs we wszystkich obszarach życia społecznego narodów Polski i Ukrainy. Chcemy zainspirować powstanie tekstów literackich, które uchwyciłyby nieco inny obraz tych czasów, niż mogą to zrobić reportaże i relacje publicystyczne. Liczymy na udział takich osób, które – jako ofiary wojny albo jako funkcjonariusze lub wolontariusze pomagający uciekinierom lub świadkowie takich wydarzeń – przeżyły coś szczególnego, czym pragną się podzielić z innymi i mają potrzebę nadania temu formy artystycznej.

Nie zależy nam ani na apoteozie, ani na potępianiu nikogo, a jedynie na uzyskaniu autentycznych świadectw i zapisów doświadczeń i emocji, ujętych w konwencji literackiej. Szukamy kropel wody, w których odbije się obraz tego, co się wydarzyło i co powinno zostać natychmiast zachowane, w przeciwnym wypadku może zniknąć bezpowrotnie.

Prace konkursowe w formie wybranej przez twórców (np. opowiadanie, mikrodramat, narracja epistolarna), liczące nie więcej niż 20 000 znaków (nie więcej niż 11 stron znormalizowanego maszynopisu), można nadsyłać w językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim, białoruskim i angielskim.

W konkursie mogą wziąć udział tylko utwory oryginalne, wcześniej niepublikowane i nierozpowszechniane.

Organizatorzy planują wydanie drukiem nagrodzonych i wyróżnionych prac (na oddzielnie ustalonych zasadach), a także upowszechnianie ich w możliwie najszerszy sposób (publiczne czytania, realizacje sceniczne i filmowe, tłumaczenie na inne języki itp.).

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe: pierwsza w kwocie 15 000 złotych, dwie drugie po 10 000 złotych, trzy trzecie po 5 000 złotych oraz siedem wyróżnień po 2 000 złotych. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak możliwość innego podziału puli przeznaczonej na nagrody. Prace oceniać będzie jury złożone z przedstawicieli Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Fundacji Ośrodka KARTA oraz wybitnych znawców tworzących w zgłoszonych językach.

Zgłoszenia na konkurs należy nadsyłać online do 30 listopada 2022 roku na adres konkurs@karta.org.pl .

Zgłoszenie Utworu drogą elektroniczną w formie maila powinno zawierać załączniki w postaci dwóch oddzielnych skanów dokumentów w formacie PDF,

  • pierwszy plik - opatrzony pseudonimem Utwór (tekst pracy konkursowej) wraz z tytułem,
  • drugi plik – dane autora/autorów zgodnie z §3 punktem 3 b) Regulaminu.

Prace w formie wydruku będą przyjmowane tylko w zupełnie wyjątkowych wypadkach.

Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest na 30 stycznia 2023 roku.

Szczegółowe zasady uczestnictwa w konkursie zawarte są w Regulaminie publikowanym razem z tym anonsem internetowych ZAiKS-u (www.zaiks.org.pl) i Fundacji Ośrodka KARTA (www.karta.org.pl). Znajomość i akceptacja Regulaminu są warunkiem skutecznego udziału w konkursie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2022-10-19
Data aktualizacji: 2022-10-19
Powrót
Znajdź