Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zaproszenie na 17 Objazdowy festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

„Ci którzy podejmują decyzje, żyją chyba na innej planecie”
(cytat z filmu: „Młodzi idą dalej”, reż. Slater Jewell Kemker)

Fundacja Autonomia wraz z Partner/k/ami zaprasza na 17 Objazdowy festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Kraków, 24 - 27 października 2019.

Fot. http://www.watchdocskrakow.pl/

Między 24 i 27 października 2019 krakowska publiczność będzie miała okazję do obejrzenia 20 specjalnie wyselekcjonowanych polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, udziału w spotkaniach, debatach, dyskusjach i prelekcjach ekspertek i ekspertów z ruchów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, świata sztuki, nauki, a także przedstawicieli/ek lokalnych władz. 17. OFF Watchdocs. Prawa Człowieka w filmie został objęty patronatem krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Nazwa festiwalu odnosi się do gry dwóch angielskich słów: watchdog (pies stróżujący) watch docs (oglądaj filmy dokumentalne). „Watchdogami” nazywane są także na całym świecie organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które zajmują się „patrzeniem władzy na ręce” i ochroną praw człowieka. Festiwal Filmowy WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Specjalnymi gośćmi na krakowskim Watchdocs będą działacze i działaczki praw człowieka z Białorusi, którzy wezmą udział w otwierającej festiwal dyskusji „Prawa człowieka w Rosji, Ukrainie i Białorusi”, po projekcji filmu „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”.
Festiwal Watchdocs, odbędzie się niedługo po jesiennych wyborach do Parlamentu. Nie zabraknie zatem filmów poświęconych wyborom i obywatelskiemu zaangażowaniu, a także wojnie informacyjnej, fake newsom i propagandzie w internecie. Wśród planowanych projekcji znalazł się m.in. film “Dobra zmiana” Konrada Szołajskiego – dokument analizujący polaryzację politycznych postaw w dzisiejszej Polsce.
Kolejnymi tematami, które zostaną poruszone w trakcie Festiwalu będą zmiany klimatyczne w kontekście praw człowieka i zaangażowanie młodzieży w ruch ekologiczny. Dowiemy się także,
w jaki sposób możemy walczyć o lepsze warunki pracy. Kolejny raz przyjrzymy się sytuacji
w obszarze migracji i uchodźctwa. W trakcie projekcji i dyskusji dowiemy się m.in. w jaki sposób państwa zachodu zamykają uchodźcom drogę do bezpiecznego schronienia, np. tworząc obozy na wyspach.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w programie znalazło się miejsce na filmy dokumentujące rosnący
w siłę militaryzm
jako element kultury, budowania relacji międzygrupowych, a także polityki państwa.
Po raz pierwszy wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi WATCHDOCS będzie koncert - występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego towarzyszący projekcjom na temat śpiewu jako formy zaangażowania obywatelskiego.
Wszystkie osoby mieszkające w Krakowie zapraszamy na finałową debatę „Punkt krytyczny - Kraków wobec zmian klimatycznych”.

Większość projekcji odbędzie się w kinie Paradox. Projekcje i warsztaty dla szkół średnich -
w Nowej Hucie (fundacja Autonomia, Os. Centrum C9).

FESTIWAL DLA WSZYSTKICH - DOSTĘPNOŚĆ PRAWEM CZŁOWIEKA
OFF WatchDOCS jest jedynym festiwalem filmowym w Krakowie, który jest dostępny dla wszystkich bez względu na status ekonomiczny.
Wszystkie prezentowane filmy mają polskie/angielskie napisy, ponadto niektóre spotkania i dyskusje, będą w tłumaczone na Polski Język Migowy. Projekcje i działania w siedzibie fundacji Autonomia są dostępne architektonicznie, otwierając naszą ofertę dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Festiwal jest również dostępny dla obcokrajowców mieszkających w Polsce oraz turystów, ponieważ wyświetlane filmy są w językach: angielskim, rosyjskim, czeskim i in.

Na wszystkie wydarzenia w ramach 17. OFF WATCHDOCS wstęp wolny. Na projekcie obowiązują BEZPŁATNE wejściówki do odebrania w kinie Paradox (Krupnicza 38), a na warsztaty – zgłoszenia do fundacji Autonomia.

Szczegółowy program i informacje: http://www.watchdocskrakow.pl/ i https://www.facebook.com/WatchDocsKrakow

Kontakt:
Agata Teutsch
e-mail: watchdocs@autonomia.org.pl
T: 502 24 67 68 (A.Teutsch, fundacja Autonomia) T: 515 476 659 (J.Warczakoska, fundacja Autonomia) – od 18 października 2019

Informacje o organizatorach/kach edycji krakowskiej:
Organizatorka: fundacja Autonomia
Partnerzy/rki: grupa krakowska Amnesty International, Koło Naukowe Coolturoznawcy przy Inicjatywa Witajcie w Krakowie, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Krakowie
Patronat: Rada ds. Równego Traktowania .
Patronaty medialne: Radio Kraków, TVP 3

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Organizator główny MFF Watchdocs:
Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Projekt współfinansują:
Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations, Ambasada Królestwa Niderlandów, Fundacja im. Stefana Batorego

Partnerzy:
Naczelna Rada Adwokacka

Plakat: WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

pokaż metkę
Osoba publikująca: KRZYSZTOF GAUZA
Podmiot publikujący: Otwarty Kraków
Data publikacji: 2019-10-11
Data aktualizacji: 2019-10-11
Powrót
Znajdź