Wyszywanka – kiedyś i dziś
Związek Ukraińców w Polsce zaprasza na drugą część wystawy poświęconej wyszywance, haftowanej koszuli. Na wystawie zobaczycie ukraińskie stuletnie stroje z terenów Polski i Ukrainy oraz haftowane tkaniny wykorzystywane do dekoracji cerkwi. Będzie to wspaniała okazja do zobaczenia oryginalnych strojów ludności ukraińskiej zamieszkującej tereny pogranicza w latach 20tych XX w. Kolekcja należy do prywatnych kolekcjonerów: Olgi Kich-Masłej, Oksany Janczak i parafii greckokatolickiej w Krakowie.
Podczas trwania wystawy odbędzie się szereg warsztatów artystycznych: haftowania, tworzenia obrazów w formie wycinanki oraz malowania w stylu petrykowskim (ten rodzaj malarstwa jest wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO jako spuścizna kultury niematerialnej), więc będzie to unikalna możliwość nauki nowej, acz tradycyjnej sztuki ludowej. Naszymi nauczycielami będą Tina Bondarenko - znakomita hafciarka oraz Kateryna Hoculak - malarka, mistrzyni wycinanki.
Chcąc poszerzyć wiedzę Krakowian na temat ukraińskiego haftu odbędą się lekcje tematyczne o jego historii, znaczeniu i stylach, oraz oprowadzanie o wystawie. Lekcje poprowadzą znakomite panie z krakowskiego Stowarzyszenia Lud-Art, specjalistki tematu z Muzeum Etnograficznego oraz doktor nauk humanistycznych na wydziale studiów polsko-ukraińskich na UJ Olga Kich-Masłej.
Początek wystawy i wernisaż odbędzie się 10 października 2023r. o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory w głównym hallu na parterze. Wystawa będzie udostępniana do zwiedzania do 3 grudnia 2023 r.
Podczas wernisażu zagra dla odwiedzających muzeum zespół @ГрайБери/HrayBery, łączący w sobie style muzyki ludowej ukraińskiej, polskiej i żydowskiej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Krakowian i odwiedzających nasze miasto turystów do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących oraz obejrzenia i zaznajomienia się z kulturą ukraińskiego haftu.
Udział w wystawie, warsztatach i lekcjach jest BEZPŁATNY.
Na warsztaty obowiązują zapisy: https://forms.gle/n3mk2g6rc63QfETc8
Zachęcamy szkoły i punkty nauczania do zwiedzania z przewodnikiem i uczestnictwo w warsztatach dla grup.
W sprawie organizacji takich spotkań prosimy o kontakt meilowy: krakow@ukraincy.org.pl
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa oraz dofinansowane ze środków budżetu państwa. Warsztaty odbywać się będą w ramach zadania „Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej".
Partnerami wydarzenia są:
- Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie
- Stowarzyszenie Lud-Art
- Fundacja "Strywihor"
- Partnerem medialnym jest tygodnik ukraiński Nasze Słowo