Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Nagroda im. Pawła Adamowicza

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza dla gminy Michałowo

2023-01-13

Laureatem II edycji Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza, przyznawanej za odwagę w krzewieniu wolności, solidarności i równości, została gmina Michałowo za udzielanie pomocy na granicy polsko-białoruskiej podczas kryzysu uchodźczego. Ogłoszenie laureata nastąpiło podczas spotkania, które 13 stycznia, w czwartą rocznicę tragicznego ataku na Pawła Adamowicza, odbyło się w Gdańsku. Kandydatura Michałowa została zgłoszona przez Kraków i Wrocław.

Globus

Współpraca międzynarodowa Krakowa w 2022 roku. Podsumowanie

2023-01-12

Po roku 2021, zdominowanym przez walkę z pandemią, naznaczony kryzysem wojny w Ukrainie rok 2022 był dla samorządu równie trudny i pełny nieoczekiwanych wyzwań. Pomimo to, dzięki współpracy z zagranicznymi miastami partnerskimi i placówkami dyplomatycznymi, udało się zrealizować szereg ważnych i interesujących projektów. Przedstawiamy tradycyjne, krótkie podsumowanie krakowskich inicjatyw o charakterze międzynarodowym.

Bezpłatne miejsca w przedszkolach dla dzieci z Ukrainy

2023-01-12

Dzięki współpracy nawiązanej przez Miasto Kraków z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) uruchomionych zostanie ponad 200 dodatkowych miejsc w przedszkolach dla dzieci z Ukrainy. Już teraz z tej możliwości korzysta 128 dzieci, a przedszkola cały czas prowadzą rekrutację na dodatkowo utworzone miejsca.

Zdjęcie zespołu fundacji Internationaler Bund Polska

Wielokulturowo i wielozadaniowo [EN/UA/RU]

2022-12-30

Zapraszamy do przeczytania o tym, co się wydarzyło w Centrum Wielokulturowym w 2022 roku.

miejskie konto wsparcia obywateli Ukrainy

Konto miejskie na darowizny dla Ukrainy [EN]

2022-12-29

W pomoc dla Ukrainy można się angażować na wiele sposobów, w tym wpłacając także darowiznę na specjalne konto. Wpłat można dokonywać w różnych walutach, a w tytule przelewu należy wpisać „Cel darowizny: pomoc dla obywateli Ukrainy”.

Dotychczas na konto wpłynęło (stan na 28 grudnia):

  • 93 659,02 złotych

  • 21 357,36 dolarów

  • 2 245,10 euro

  • 2 083,94 funtów

Krakowskie mniejszości etniczne – Karaimi [EN/UA/RU]

2022-02-07

Karaimi nazywani są najmniejszą mniejszością etniczną w Polsce. Szacunkowo należy do niej około 200 osób. Niektórzy z nich mieszkają w Krakowie, tworząc jedną z czterech mniejszości etnicznych miasta.

O programie „Otwarty Kraków” w audycji „Wielokulturowe opowieści”

2022-02-02

Na antenie radia JAZZKULTURA Mateusz Płoskonka - Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK opowiadał o genezie programu „Otwarty Kraków", jego bieżącej realizacji i stojących przed nim wyzwaniach. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu przeprowadzonego w ramach cyklu „Wielokulturowe opowieści”.

Mniejszości narodowe w Krakowie – Ukraińcy [EN/UA/RU]

2022-01-28

Wielowiekowa wspólna historia, a także bliskie sąsiedztwo łączy narody polski i ukraiński. W Polsce mieszka prawie 40 tysięcy Ukraińców, których przodkowie przybyli tu przed minimum setką lat – grupa ta stanowi ustawową mniejszość narodową. Znacznie więcej jest oczywiście migrantów, którzy przybyli do Polski w ciągu ostatnich lat i dekad. Ukraińcy w Krakowie stanowią 84% imigrantów spoza Unii Europejskiej.

„Równi, choć różnorodni” - wywiad z prof. Tadeuszem Gadaczem

2022-01-27

"Uprzedzenia wynikają z niewiedzy" – mówi prof. Tadeusz Gadacz, filozof i religioznawca. O różnorodności i równości rozmawia z Bartłomiejem Małczyńskim.

„Kraków i Małopolska globalizują się od 30 lat” - wywiad z dr hab. Konradem Pędziwiatrem

2022-01-19

„Województwo małopolskie oraz miasto Kraków są od trzech dekad bardzo silnie globalizującą się przestrzenią” – dr hab. Konrad Pędziwiatr w rozmowie z Bartłomiejem Małczyńskim opowiada o lokalnych i globalnych procesach migracyjnych, wielokulturowym mieście i organizacjach zajmujących się różnorodnością.

Znajdź