Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2018
We wtorek 25 czerwca 2019 roku w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca 15, odbyła się pierwsza Gala wręczenia 4 tytułów „Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości A.D. 2018” wraz ze szklaną statuetką Lajkonika. Tytuły Ambasadorów w kategorii organizacji pozarządowych, instytucji oraz firm i grup nieformalnych otrzymali: Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL, Fundacja Diversity Hub, a w kategorii osób indywidualnych: Olha Menko i Urszula Majcher–Legawiec.
Konkurs „Krakowski Ambasador Wielokulturowości” wpisuje się w realizowany w Krakowie od 2016 roku Program „Otwarty Kraków” przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, realizujący szereg działań na rzecz tworzenia społeczeństwa żyjącego we wspólnocie, wykorzystującego do rozwoju potencjał przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców. Celem programu jest realizacja polityki otwartości Krakowa na przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców.
Laureaci konkursu zostali wyłonieni przez Kapitułę Wielokulturowości pod przewodnictwem Pana Dominika Jaśkowca, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.
W dniu 23 maja 2019 roku Kapituła podczas spotkania Członków, zgodnie z regulaminem prac przyjętym na posiedzeniu, określiła liczbę przyznanych tytułów, tj.
- w kategorii A –organizacje pozarządowe, instytucje, firmy, grupy nieformalne: 2 tytuły,
- w kategorii B - osoby indywidualne: 2 tytuły.
Kapituła zaakceptowała również wzór wyróżnienia proponując symbol Lajkonika - znak graficzny konkursu w formie szklanej lub ceramicznej statuetki.
Kapituła Wielokulturowości przy wyborze kandydatur do tytułu uwzględniła w szczególności:
- okres prowadzonej działalności na rzecz dialogu międzykulturowego w Krakowie,
- efekty i zakres działań,
- działania innowacyjne i wykraczające poza cele statutowe,
- różnorodność podejmowanych działań.
Pierwszymi Krakowskimi Ambasadorami Wielokulturowości zostali:
PODMIOTY:
- Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL – wyróżnienie odebrali dr Jakub Kościółek - prezes, dr Adam Bulandra - wiceprezes
- Fundacja Diversity Hub – wyróżnienie odebrali dr Anna Zaroda – Dąbrowska - prezes, dr Tomasz Dąbrowski – wiceprezes.
OSOBY INDYWIDUALNE:
- Olha Menko
- Urszula Majcher – Legawiec
Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL
Od 9 lat aktywnie działa w Krakowie, jest pierwszą organizacją działającą na rzecz rozwoju społeczeństwa wielokulturowego. Stowarzyszenie opracowało diagnozę potrzeb cudzoziemców w Krakowie oraz przygotowało instytucje publiczne i samorządowe świadczące cudzoziemcom pomoc do ich przyjmowania. Od 2012 roku organizuje Festiwal Wielokulturowym Interkulturalia, pozwalający społeczeństwu w sposób ciekawy i współuczestniczący poznać różnorodność kultur europejskich i pozaeuropejskich. Dzięki działalności międzysektorowej Stowarzyszenia z różnymi instytucjami publicznymi i samorządowymi powstała miejska strategia integracyjna, której zwieńczeniem było opracowanie i przyjęcie Programu “Otwarty Kraków”. Dzięki raportowi, który powstał, na dworcach kolejowych i autobusowych, a także w miejskiej komunikacji pojawiły się wielojęzyczne komunikaty i oznaczenia. Organizacja dzięki realizowanym projektom międzynarodowym zebrała najlepsze praktyki w zakresie działań samorządu na polu polityki integracyjnej czy różnorodnościowej.
Fundacja Diversity Hub
Jedna z najważniejszych w Polsce organizacji, powstała w 2015 roku, pracuje z 200 korporacjami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi, Urzędem Miasta Krakowa. zajmuje się różnorodnością w środowisku pracy, realizuje misję zmieniania biznesu na lepsze poprzez różnorodność i inkluzję – wywiera wpływ na zmianę społeczną.
- organizuje konferencje, debaty, sesje, dni różnorodności, szkolenia, warsztaty, webinaria, bezpośrednie doradztwo i interwencje itp.
- Stworzyła platformę wymiany wiedzy i dzielenia się dobrymi praktykami.
Olha Menko
Od 2017 roku zajmuje się działalnością na rzecz dialogu międzykulturowego. Stworzyła Klub Debat, w ramach którego są prowadzone spotkania dyskusyjne na tematy społeczne. W debatach wzięło udział dotychczas ok. 70 osób. Od 2018 roku pracuje na stanowisku redaktorki naczelnej portalu informacyjnego dla Ukraińców. Na stronach portalu publikuje informacje niezbędne do funkcjonowania obcokrajowców w Polsce. W ramach działalności portalu była współorganizatorką wydarzeń wielokulturowych, takich jak ArtPicnik i pokazy filmowe.
Urszula Majcher – Legawiec
Od kilku lat działa w Krakowie na rzecz wielokulturowego społeczeństwa jako prezes Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego. Szczególnym polem działania Fundacji jest edukacja szkolna, szkolenie kadry pedagogicznej, przygotowywanie materiałów dydaktycznych. Od 2018 roku pełni funkcję doradcy metodycznego ds. wielokulturowości i pracuje w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej dla dzieci z niepowodzeniami edukacyjnymi, wspiera rodziców i uczniów. Realizuje wyzwania łączące kompetencje wielu środowisk: szkolnego, akademickiego, ngo i wydawnictw publikujących materiały do nauczania j. polskiego jako obcego. Od 2017 roku pracuje społecznie w Zespole Interdyscyplinarnym ds. współpracy na rzecz realizacji Programu „Otwarty Kraków”. Organizuje lub współorganizuje konferencje poświęcone problematyce wielokulturowości w polskiej szkole i edukacji ucznia z doświadczeniem migracji. Od kilku lat organizuje szkolenia i warsztaty kompetencji dla nauczycieli z całej Polski – efektem jest kilkadziesiąt szkoleń, kilkuset przeszkolonych nauczycieli. Od 2016 roku organizuje gry miejskie wspierające proces integracji dla krakowian oraz cudzoziemców mieszkających w Krakowie – III gry, działanie skuteczne i innowacyjne.
Kandydaci zgłoszeni do tytułu Krakowski Ambasador Wielokulturowości A.D. 2018:
- kategoria: A –organizacje pozarządowe, instytucje, firmy, grupy nieformalne
- Shell Business Operations Kraków
- Komitet Obrony Demokracji Region Małopolskie
- Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Feng Shui Polska
- LOKKAL magazine
- Klub Kultury Przegorzały filia C.K. Dworek Białoprądnicki
- Fundacja Understanding
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oddział w Krakowie
- ACCENT SCHOOL OF POLISH Katarzyna Roś
- Fundacja Widowisk Masowych
- Fundacja "One World One Heart"
- Małgorzata Waliszko "Dialog"
- Rethinking Refugees - Knowledge and Action
- Fundacja Współpracy Polsko - Ukraińskiej "U-Work"
- Kolegium Europejskie - Europejskie Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, Europejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krakowie
- Szkoła Podstawowa nr 37 im. Juliana Tuwima
- Zespół projektowy "The University of Agriculture - open space for you"
- Fundacja Diversity Hub
- Poznajemy Świat Magdalena Moll - Musiał, Marcin Musiał s.c.
- Islamista Blog - Anna i Karol Wilczyńscy
- Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja
- Collaborate, Krakow
- Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków
- ASPIRE Stowarzyszenie It I Business Process Services
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
- Fundacja Jewish Community Centre - Centrum Społeczności Żydowskiej - JCC Krakow
- kategoria: B - osoby indywidualne
- Olha Menko
- Borysław Czarakcziew
- Urszula Majcher Legawiec
- Aliaksandr Turevich
- Anna Wilczyńska
- Joanna Talewicz - Kwiatkowska
- Karina Olesiak
- Adam Bulandra
- Ernesto Bumba
- Katarzyna Rajska - Szamraj
- Rafał Grabowski
- Jacek Zadora
- Dorota Bełtkiewicz
- Katarzyna Ostręga
- Ignat Timer